Katolicka archidiecezja w Anglii sprzedała kościół muzułmanom

Aktualizacja: 2013-10-23 9:36 pm

Katolicka archidiecezja Birmingham sprzedała kościół w niewielkim mieście Stoke-on-Trent (Staffordshire) muzułmańskiej wspólnocie. Powodem tej decyzji miał być zbyt duży odpływ wiernych.

Archidiecezja Birmingham sprzedała kościół w niewielkim mieście Stoke-on-Trent (Staffordshire) muzułmańskiej wspólnocie. Władze kościoła zapewniły, że parafianami zajmie lokalna parafia Cobrish, a pieniądze pochodzące ze sprzedaży zostaną tak wykorzystane, by przynieść wiernym korzyść.

Rzecznik kościoła powiedział: „Archidiecezja Birmingham ma ponad 200 kościołów parafialnych i szacuje liczbę przynależących jej katolików na ponad 285 tys.” Dodał też, że wszelkie decyzje w sprawie tych kościołów zawsze podejmowane są po konstultacjach z kapłanami i parafianami.

Rzecznik powiedział, że „w ostatnich latach liczba katolików mieszkających w pobliżu spadła zbyt znacznie” by Kościół było stać na utrzymanie księdza i kościelnych budynków. „Kościół został wystawiony na sprzedaż na wolnym rynku. Pojawiło się kilka ofert, a najlepszą złożyła lokalna wspólnota muzułmanów.”

Nie tylko muzułmanie zastąpili w Stoke-on-Trent katolików. Coraz lepiej wiedzie się również tamtejszej wspólnocie metodystycznej. Ta zakupiła niedawno stary pub za niemal 200 tys. funtów i planuje przekształcić go w kościół. Przebudowa ma zakończyć się we wrześniu przyszłego roku.

Katolicki kościół św. Piotra został zbudowany w 1937 roku. Nie miał ani jednego własnego księdza i był prowadzony przez parafię znajdującą się w położonej nieopodal miejscowości Burslem.

Pac/katholisch.de

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=70714 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]