Brytyjska królewska uczelnia wzywa wszystkich lekarzy do „aktywnej eutanazji” – zabijania noworodków z wadami

Jedna z najbardziej brytyjskich prestiżowych szkół medycznych, królewska Royal College of Obstetricians and Gynaecology wzywa wszystkich lekarzy i pracowników służby zdrowia, do rozważenia wyrażenia zgody na zabijanie nowonarodzonych upośledzonych dzieci. Uniwersytet, który nazywa procedurę „aktywną eutanazją” (Active Euthanasia) twierdzi, że „Upośledzone dziecko może oznaczać upośledzoną rodzinę”. Raport szkoły medycyny apeluje aby „myśleć bardziej radykalnie o wprowadzeniu nie udzielania pomocy, decyzjach wycofywania się z zabiegów i o aktywnej eutanazji, jako sposobach rozszerszających opcje dostępne dla najbardziej chorych noworodków”. Autorzy Raportu, który początkowo nie miał zawierać w sobie apelu o eutanazję, wprowadzili go celem „otwarcia debaty społecznej nad zabijaniem z miłosierdzia (Mercy killing) noworodków”. Raport nie zagłębia się w szczegóły prawne, ale uważa że model holenderski gdzie „zabijanie z miłosierdzia” jest dopuszczalne, jest właściwym kierunkiem. Dr Pieter Sauer, współautor holenderskich wytycznych do zabijania noworodków, znanych jako Groningen Protocol, oraz szef departamentu pediatrii uniwersyteckiego centrum medycznego University Medical Centre Groningen twierdzi, że brytyjscy pediatrzy już teraz dokonują „zabijania z miłosierdzia” i pragną zalegalizowania praktyk.

Raport królewskiej uczelni brytyjskiej został ciepło przyjęty przez rządową komisję genetyki Human Genetics Commission, której szef, profesor biotetyki Uniwersytetu Manchester, John Harris zapytał: „Możemy skracać ciążę w przypadkach poważnej deformacji płodu, w każdym okresie ciąży, lecz nie wolno zabijać noworodków. Co takiego stało się, że ludzi myślą, iż można zabić płód po jednej stronie kanału rodnego, a po drugiej już nie?”

W podobnym duchu wypowiada się dr Richard Nicholson, redaktor naczelny pisma Bulletin of Medical Ethics.

Przeciwko tak horrendalnym propozycjom protestują rodzice dzieci urodzonych z wadami oraz organizacje niepełnosprawnych.


ZOB. RÓWNIEŻ:


Kolejność podawanej informacji:


Skip to content