Aktualizacja strony została wstrzymana

Zmarła s. Maria Katarzyna Kominek OPs

Zmarła s. Maria Katarzyna Kominek OPs

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 września 2013 r., w 28. rocznicę wstąpienia do Zakonu, zmarła w swoim domu pod Warszawą s. Maria Katarzyna Kominek OPs, wieloletnia przełożona i mistrzyni formacji w naszej fraterni oraz przełożona prowincjalna świeckich dominikanów w Polsce przez dwie kadencje. Mimo wielkiego cierpienia do końca s. Maria pozostała zaangażowana w prace na rzecz polskich tercjarzy dominikańskich. Nasza fraternia zawdzięcza jej ogromnie wiele – to z jej inicjatywy nasza fraternia została reaktywowana w 1989 r.

Prosimy o modlitwę za śp. s. Marię Katarzynę.

Pogrzeb – w sobotę, 28 września, o godz. 14:00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Michałowicach k/Warszawy, ul. Szkolna 11. Po Mszy – odprowadzenie do grobu na cmentarzu w Michałowicach.

Siostro Mario Katarzyno, odpoczywaj w pokoju!

Za: III Zakon Dominikański ()

Maria Kominek OPs – wspomnienie Stanisława Krajskiego

Był początek lat dziewięćdziesiątych. Byłem wtedy prorektorem Szkoły Liderów Katolickich, która powstała przy Zgromadzeniu Zmartwychwstańców na ul. Chełmskiej w Warszawie. Pierwsze rekolekcje dla studentów tej szkoły odbyły się w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Wesołej (wtedy nie było jeszcze diecezji praskiej). Dyrektorem tego domu była Maria Kominek OPs.

Już w trakcie pierwszych rozmów dotyczących spraw organizacyjnych doszliśmy do wniosku, że „nadajemy na tych samych falach”. Od tego momentu nasz kontakt, aż po dzień dzisiejszy, był w zasadzie codzienny, głównie telefoniczny. Spotykaliśmy się towarzysko, czy „służbowo” raz na parę miesięcy za wyjątkiem okresów, gdy współpracowaliśmy przy jakimś konkretnym, wymagającym spotkań, dziele.

Tak było np., gdy Maria Kominek OPs zaczęła prowadzić zajęcia w Szkole Liderów Katolickich. Tak było np., gdy przygotowywaliśmy razem jedne z pierwszych programów publicystycznych w telewizji TRWAM z udziałem, między innymi Filipa Adwenta i jego córek. Razem z Filipem Adwentem opowiadali o swojej miłości do Polski.

Tak było, gdy razem zaangażowaliśmy się w sprawę obrony Krzyza na Krakwoskim Przedmeiściu i razem prowadziliśmy przez rok stronę „W obronie Krzyża”, która relacjonowała dzień po dniu wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu.

Na początku XXI w. założyliśmy razem Internetową Gazetę Katolików (obecny adres: krajski.com.pl). Była to jeszcze bardzo „przedpotowa” strona i prowadziło się ją przez program „pajączek”. Nigdy się nie nauczyłem tego skomplikowanego programu i wszystkie zabiegi techniczne oraz wszystkie wpisy (aż do dziś) były dziełem Marii Kominek OPs.

Potem utworzyliśmy takie strony jak „Przyjmujmy Komunię Świętą na kolanach” czy „Ku Konfederacji Barskiej”. Maria Kominek OPs prowadziła równolegle strony internetowe III Zakonu Dominikańskiego oraz stronę MAriaKominek OPs. Napisała ponad 100 artykułów, opublikowanych w katolickiej prasie (między innymi w „naszym Dzienniku”) i w Internecie na wielu, w tym bardzo znanych, portalach.

Napisała książki „Rozważania Drogi Krzyżowej”, „Objawienia Najświętszej Maryi Panny, Historia i refleksje”, „Spójrz”, „Słuchaj”. Była redaktorką takich, między innymi, książek jak: „W obronie Krzyża”, „Przyjmujmy Komunię Świętą na kolanach”, „Podstawy naszej wiary”.

Wszystkie te prace, jak również przygotowywane przez Nią modlitewniki i dokumenty III Zakonu Dominikańskiego ukazały się w prowadzonym przeze mnie Wydawnictwie św. Tomasza z Akwinu.

We wszystkich sprawach radziłem się Jej i z Nią konsultowałem korzystając z Jej wielkiej mądrości, z jej katolickiego i polskiego myślenia. Byłem świadkiem tego, że całe swoje życie, większość swojego czasu oddawała Bogu, Kościołowi i Polsce. Jednocześnie jednak jako przykładna, żona, matka i babcia wiele uwagi i troski poświęcała mężowi, swoim dzieciom i wnukom.
W dniu 2 września 2013 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa św. Tomasza z Akwinu Jej ostatnia książka, nad którą pracowała w ostatnich chwilach swojego życia, książka stanowiąca w jakiejś mierze podsumowanie Jej życia – „Pokochać Boga, Kościół i Polskę”.

Maria Kominek OPs, była kilkadziesiąt lat dominikanką świecką. Z wykształcenia była fizykiem i teologiem. Pracowała wiele lat jako katechetka.

Urodziła się w Bułgarii w prawosławnej, patriotycznej, rodzinie. W pewnym momencie, w wyniku wieloletniej refleksji została katoliczką uznając, że jest to jedyna prawdziwa religia.
Następnie została Polką uznając, że Polska to najwspanialszy kraj na świecie. Pokochała Polski Naród, Polską Kulturę i Polską Tradycję i utożsamiła się z nimi w pełni.
Powiedziała w jednym z wywiadów: „Polska jest w moim sercu, duszy i umyśle”.
W Jej wypowiedziach z ostatnich lat przebijał żal, że Polska nie jest dziś do końca Polską, że nie jest prawdziwie niepodległa i wolna.

Módlmy się o Wieczną Radość dla Niej.

Stanisław Krajski

Za: Ku Konfederacji Barskiej (24 Wrzesień 2013)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

.