Aktualizacja strony została wstrzymana

Pacyfka do niszczarki

Władze działającej w Holandii chrześcijańskiej szkoły Pieter Zandt Scholengemeenschap zdecydowały o zniszczeniu 3 tys. egzemplarzy uczniowskich terminarzy. Powodem podjęcia tej decyzji było opatrzenie okładki terminarza tzw. znakiem pokoju popularnie zwanym „pacyfką”, która jest satanistycznym „krzyżem Nerona” symbolizującego prześladowania chrześcijan.

Odkrycia tzw. znaku pokoju na uczniowskim terminarzu Holenderski Chrześcijanin dokonał rodzic jednego z uczniów. Natychmiast zgłosił on ten fakt władzom liczącej 2900 uczniów szkoły, której kampusy znajdują się miastach Kampen, Staphorst i Urk. Pieter Zandt z administracji szkoły z pomocą popularnej internetowej wyszukiwarki potwierdził, że symbol ma rzeczywiście antychrześcijańskie konotacje.

Identycznie uznał przewodniczący rady szkoły, Johan Van Puten. Wyjaśniając sprawę na łamach gazety „Trouw”, stwierdził, że według jego badań widniejący na terminarzu znak pokoju, to istotnie pochodzący z czasów rzymskich „krzyż Nerona”, symbolizujący tortury i prześladowania chrześcijan. Zwrócił o również uwagę na to, że w latach 70. ub. wieku wielu chrześcijan utożsamiało ten znak z okultyzmem i satanizmem.

Uzasadniając podjętą decyzję o zniszczeniu całego nakładu, Van Puten wyjaśnił, że szanując uczucia rodziców polecił wycofać wydrukowane już terminarze i wykonać nowe już bez antychrześcijańskiego symbolu. – Przekonanie rodziców, że symbol ten jest nie do zaakceptowania było tak silne, iż nie miałem wątpliwości, że rygorystyczne podejście jest jedynym rozwiązaniem – powiedział Van Puten gazecie „Trouw”.

Decyzja o zniszczeniu terminarzy będzie dla szkoły bardzo kosztowna, ponieważ na ich wydrukowanie wydano 20 tys. dolarów. Podobną kwotę trzeba będzie przeznaczyć na zakup nowych terminarzy. Jednak przewodniczący rady szkoły uznał, że z dwojga złego lepsze będzie wydrukowanie nowych terminarzy wolnych od antychrześcijańskiej symboliki.

Współczesny tzw. znak pokoju, czyli pacyfka, został zaprojektowany przez Anglika Geralda Holtoma w 1958 r. w związku z prowadzoną przez zachodnie ruchy pacyfistyczne (często finansowane przez ZSRR) kampanią na rzecz rozbrojenia nuklearnego. W projektowaniu uczniowskich terminarzy, które zawierają głównie kalendarz ale także żarty i wersety z Biblii, uczestniczą zazwyczaj uczniowie szkoły Pieter Zandt Scholengemeenschap. Jednak administracja placówki zabrania odniesień do popkultury, w tym muzyki, celebrytów, mody i kreskówek.

Krzysztof Warecki, CP

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2013-09-19) | http://www.pch24.pl/pacyfka-do-niszczarki,17800,i.html