Bankructwo kolejnej amerykańskiej diecezji

Aktualizacja: 2013-09-4 2:10 pm

Rzymskokatolicka diecezja Gallup zamierza ogłosić niewypłacalność. Przyczyną są pozwy związane z nadużyciami seksualnymi ze strony diecezjalnych duchownych. „To dla mnie bardzo ważne, by wszyscy rozumieli, że nie podjąłem tego kroku, aby uniknąć odpowiedzialności za to, co się stało, ani by cokolwiek ukryć” – tłumaczy ordynariusz James Wall.

Jak zapewnia hierarcha, roszczenia wszystkich pokrzywdzonych zostaną zrealizowane, w trakcie upadłości działalność finansowa kurii będzie w pełni transparentna. Duchowny zachęcił także, by wszyscy zaniepokojeni tym krokiem kontaktowali się bezpośrednio z nim. Jak tłumaczył, oficjalna niewypłacalność jest „najbardziej efektywnym i przemyślanym kursem, jaki można obrać w świetle roszczeń osób, które były wykorzystywane”.

Komunikat o decyzji ordynariusza, wraz z jej uzasadnieniem, zostanie odczytany we wszystkich parafiach diecezji. Jak argumentuje biskup Wall, reorganizacja finansów diecezji, jaka dzięki temu nastąpi, umożliwi także wypłatę w zadośćuczynienia także wszystkim pokrzywdzonym, którzy zgłoszą się w przyszłości. To już 9 katolicka diecezja w Stanach Zjednoczonych, która ogłosi niewypłacalność. Podobną decyzję, w związku z następstwami skandalu dyscyplinarnego, podjęły także dwa zakony.

źródło: alamogordonews.com

mat

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=70129 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]