Aktualizacja strony została wstrzymana

Zdewastowano krzyże w Kuropatach

Tuż po zakończeniu sobotnich prac porządkujących w mińskim lesie Kurapaty, gdzie w czasach stalinowskich rozstrzeliwano obywateli ZSRR, w tym Polaków, nieznany sprawcy złamali 8 drewnianych krzyży w Alei Krzyżowej oraz uszkodzili metalowy krzyż poświęcony pomordowanym Polakom – poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.

 

Tam, gdzie nie dało się złamać krzyży, złoczyńcy zrywali blaszane tablice i rozrzucali wieńce i kwiaty złożone w sobotę pod krzyżami upamiętniającymi miejsce zbiorowych pochówków kilkudziesięciu tysięcy rozstrzelanych bez wyroków przez NKWD Białorusinów, Rosjan, Żydów i Polaków.

Krzyż upamiętniający Polaków zabitych w Kuropatach został wmurowany w roku 1994 przez mieszkańców Mińska i niejednokrotnie stawał się celem ataków nieznanych sprawców. Białoruska milicja mimo nieustających próśb społecznych obrońców memoriału nie jest w stanie wykryć sprawców tych ataków.

W grudniu 2012 r. z terenu uroczyska zniknął krzyż katyński poświęcony polskim oficerom zamordowanym prawdopodobnie na Białorusi w 1940 r. Do niedawna kilkanaście metrów od miejsca masowych pochówków trwała budowa centrum rozrywkowego zatrzymana w wyniku protestów aktywistów społecznych. 

bielsat.eu/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (05 sierpnia 2013) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/zdewastowano-krzyze-w-kuropatach

Skip to content