Aktualizacja strony została wstrzymana

Patriarcha o Stalinie: Był wielki, wierzył w Boga

„Stalin był wybitną osobowością, jakie rodzą się rzadko … Myślę, że wierzył w Boga, szczególnie w ostatnich latach życia” – oświadczył Patriarcha Gruzji Eliasz II.

Ilia_II-Eliasz_IIOburzeni skandaliczną wypowiedzią patriarchy są gruzińscy badacze sowieckiej przeszłości. Ocenili ją jako niedopuszczalne zakłamywanie faktów historycznych.

Wystarczy przyjrzeć się liczbie ofiar stalinowskiego reżimu, w tym gruzińskich duchownych – argumentują historycy i dodają, że próba rehabilitacji Stalina przez patriarchę jest obrazą dla milionów represjonowanych i ich potomków. Nie wspominając o tym, że nie jest możliwe budowanie demokratycznego społeczeństwa bez pełnego naświetlenia i zrozumienia totalitarnej przeszłości i uwolnienia się od niej, a takie wypowiedzi tylko ten proces spowalniaja – głosi oświadczenie gruzińskich badaczy.

Stalin jest jednym z największych zbrodniarzy ludzkości. Doprowadził do śmierci kilkudziesięciu milionów ludzi (historycy nie są zgodni, co do łącznej liczby ofiar, ale podawana przez różne źródła często oscyluje w okolicach 50 milionów).

stalin-swiety

Kresy24.pl/GruzjaOnline

Skip to content