Światowe Dni Młodzieży: Młodzież koncelebruje Mszę z biskupem Mediolanu

Aktualizacja: 2013-07-29 10:25 am

Kilka dni temu, tuż przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży doszło do poważnego naruszenia liturgii, w którym uczestniczył biskup pomocniczy Mediolanu – Mario Delfini. Jak widać na poniższym zdjęciu, które obiegło blogi tradycjonalistów na całym świecie, młodzież podczas jednej z doksologii wraz z kapłanem wzniosła kielichy z Najświętszą Krwią Chrystusa.

Link do zdjęcia:

http://4.bp.blogspot.com/-1YJKanXkOx8/Ue-eYe_BfYI/AAAAAAAAH_c/UIaQEWugyG8/s1600/messa+rito+ambrosiano+GMG+2013.jpg

Rzecz miała miejsce w Sao Paulo podczas jednej z Mszy. Zdziwieni redaktorzy bloga Missa in Latino, skierowali w tej sprawie zapytanie do liturgisty diecezji mediolańskiej ks. Pierantonio Tremolady, który autoryzował do publikacji mailową wymianę zdań pomiędzy nimi.

W swoim mailu redaktorzy zwracają uwagę na niestosowność, która wynika z zaistniałej sytuacji. Ich zdaniem umniejsza to godności kapłana, który jako jedyny jest predysponowany do odprawiania Eucharystii. W swej stanowczej lecz zgodnej z zasadami szacunku krytyce, zwrócili oni uwagę na fakt iż zachowania tego nie można usprawiedliwić “chęcią umożliwienia młodzieży poczucia się bohaterami światowego tygodnia”.

W odpowiedzi ks. Pierantonio Tremolada argumentował, że trudno obarczać winą za zaistniałą sytuację biskupa, że takie liturgiczne inicjatywy rodzą się czasem spontanicznie i dotyczą postronnych osób, a nie celebransa. Dopuszcza sytuację, że ktoś inny tę sytuację zaaranżował. Jednocześnie zarzucił on autorom maila, posłużenie się kolokwialnym językiem, który nie przystoi wielkości Eucharystii – chodziło o niefortunne sformułowanie “zrobić Eucharystię”, jakie padło na końcu maila. Nie odniósł się natomiast do meritum błędu i konsekwencji, jakie mogą z niego wynikać, a także do sugestii redaktorów, że z różnych źródeł słyszą oni o częstych przypadkach nadużyć w liturgii.

Missa in Latino donosi, że omawiane zdjęcie zostało usunięte z oficjalnej strony diecezji w Mediolanie – IncrociNews, zarówno z artykułu o ŚDM 2013, jak i z galerii zdjęć diecezjalnych.

MCC/MiL/TEF/breviarium.blogspot.com

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=69620 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]