Lublin: Kiko Argüello doktorem honoris causa KUL

Inicjator Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello otrzymał dziś tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczelnia podkreśliła w ten sposób jego oryginalny wkład w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II, przede wszystkim przez „prowadzenie oddalonych chrześcijan do biblijnych i liturgicznych źródeł wiary”.
Pierwsze wspólnoty neokatechumenalne powstały przed pięćdziesięciu laty w slumsach Madrytu, a ich współinicjatorką jest Carmen Hernández.

Uroczystość poprzedziło wczorajsze wykonanie utworu „Cierpienie niewinnych” – celebracji symfoniczno-katechetycznej autorstwa Laureata. Ten skoncentrowany na Jezusie i Jego Matce hołd pamięci ofiar przemocy w dziejach świata był jednocześnie wielką modlitwą wobec trwającej w historii zbawienia duchowej walki. Na placu przed lubelskim zamkiem, byłym miejscem kaźni ludzi wielu wyznań i niewierzących, Kiko z prorocką mocą mówił: „Wpatrzeni w światło Jezusa Zmartwychwstałego robimy to, co jest walką przeciwko złu i demonowi. Nie przyszliśmy tutaj tylko po to, by słuchać jakiegoś koncertu. To jest bardzo poważne działanie” – zaznaczył mówca, który do modlitwy nad miastem włączył także prosty egzorcyzm.

Odbierając najwyższe uniwersyteckie wyróżnienie Kiko Argüello ukazał m.in. demoniczne źródła współczesnego lęku przed śmiercią oraz istotę więzi między Bogiem a człowiekiem, owocującą w misji wspólnot neokatechumenalnych. Mówiąc o grzechu, miłości i zbawieniu, głoszący kerygmat „mają radość «dania siebie» – podkreślił Kiko. – Jesteśmy wolni, śmierć została zwyciężona, Chrystus zmartwychwstał! Dlatego biada nam, jeśli nie głosimy Ewangelii. Wiem, że za każdym razem, kiedy mówię komuś «Bóg Cię kocha», Chrystus w niebie przedstawia Ojcu swoje rany i chce wejść do wewnątrz tego człowieka. Bo taka jest natura Boga – aby nas kochać”.

Nowy doktor honoris causa KUL wybitnie zasłużył się dla dzieła nowej ewangelizacji i misji ad gentes, dla obrony życia, małżeństwa i rodziny (zwłaszcza wielodzietnej), a także dla nowej estetyki sakralnej oraz zbliżenia chrześcijaństwa i judaizmu. W uroczystości uczestniczyli duchowni różnych wyznań i religii z Polski, Włoch, Hiszpanii, Izraela (m.in. kantor Wielkiej Synagogi jerozolimskiej), Peru i Ukrainy oraz przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych z całego świata.

K. Hudzik, Lublin

KOMENTARZ BIBUŁY: „Nowy doktor honoris causa KUL wybitnie zasłużył się dla dzieła nowej ewangelizacji i misji ad gentes […], a także dla nowej estetyki sakralnej oraz zbliżenia chrześcijaństwa i judaizmu.” – czyli wszystko czego potrzeba Kościołowi katolickiemu: „nowej estetyki sakralnej”, nowej liturgii, „zbliżenia chrześcijaństwa i judaizmu” i innych owoców „nowej ewangelizacji”. Wszystko czego potrzeba do… zagłady.

Za: Radio Watykanskie (2013-06-26) | http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=705081

Skip to content