Prowincja Oregon zakonu jezuitów ogłosiła bankructwo

Aktualizacja: 2009-02-20 3:22 pm

Prowincja Oregon zakonu jezuitów ogłosiła 17 lutego br. bankructwo w oparciu o przepisy upadłościowe określone w rozdziale numer 11 (Chapter 11). Ogłoszone bankructwo jest następstwem procesów sądowych i wysokich odszkodowań wypłacanych ofiarom molestowania seksualnego dokonywanego przez niektórych zakonników. Oprócz dotyczasowych procesów sądowych, prowadzone są obecnie dochodzenia w sprawie o molstewowanie seksualne w ponad 200 przypadkach, głównie dzieci z Alaski.

Przełożony zakonu jezuitów z Prowincji Oregon, o. Patrick J. Lee powiedział, że ogłoszenie bankructwa “jest jedyną drogą, która pozwoli wszystkim osobom zgłaszającym roszczenia zaoferowanie sprawiedliwego finansowego odszkodowania, w ramach ograniczonych zasobów Prowincji.”

Od 2001 roku Prowincja Oregon wypłaciła ponad 25 milionów dolarów tylko z własnych środków, oprócz odszkodowań wypłaconych przez firmy ubezpieczeniowe.

“Bakructwo pozwoli Prowincji Oregon na rozwiązanie dotychczasowych pozwów, utrzymanie finansowej sytuacji pod kontrolą oraz kontynuowanie różnych form posługi w północno-zachodnim rejonie [Ameryki], gdzie jesteśmy zaangażowani od 1831 roku.” – powiedział o. Lee.

Ken Rosa, adwokat występujący w imieniu ofiar twierdzi jednak, że mamy do czynienia z wybiegiem prawnym, w wyniku którego ogłoszenie bankructwa uniemożliwi prowadzenie kolejnych spraw, z uwagi na ograniczenie dostępu do archiwów Prowincji.

Prowincja Oregon skupia dzisiaj 235 Jezuitów z pięciu stanów: Alaski, Idaho, Montana, Oregon i Waszyngton.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie: Catholic Agency News


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6897 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]