Watykan tłumaczy słowa papieża. Zbawienie nie dla każdego

Na mszy św. odprawionej 22 maja papież powiedział m. in., że Chrystus swą krwią przelaną na krzyżu odkupił wszystkich ludzi, nie tylko katolików ale także ateistów. Wiele mediów na świecie natychmiast podchwyciło te słowa, dość jednostronnie je interpretując. Twierdzono, że nie ma potrzeby nawracać się na katolicyzm, skoro sam Ojciec św. powiedział, że ateiści też zostaną zbawieni. Na drugi dzień rzecznik Watykanu przypomniał nauczanie Magisterium o tym, że ateiści nie mają szans na zbawienie, jeśli odrzucą łaskę Bożą i nie nawrócą się.

W homilii wygłoszonej 22 maja, która nadawana była przez Radio Watykańskie, papież mówił, iż każdy mężczyzna i każda kobieta zostali stworzeni na podobieństwo Boga, a więc powinni, a nawet mają obowiązek czynienia dobra. Ojciec św. zauważył, że wszyscy, nie tylko katolicy, są w stanie czynić dobro. Mówił: „Pan Swoją Krwią przelaną na krzyżu odkupił nas wszystkich, każdego z nas, nie tylko katolików, ale nawet ateistów … I wszyscy mamy obowiązek czynić dobro”.

Następnego dnia rzecznik Watykanu, ksiądz Thomas Rosica tłumaczył znaczenie słów papieża, podkreślając, że ateiści nie mogą się zbawić, jeśli się nie nawrócą. Ks. Rosica mówił, że ci, którzy „nie chcą wstąpić do Kościoła katolickiego nie mogą być zbawieni”. Duchowny starając się wytłumaczyć intencje papieża Franciszka, powiedział, że dana osoba może się zbawić tylko wtedy, gdy zdecyduje się na konwersję na katolicyzm.

Amerykańska stacja CNN słowo papieża Franciszka interpretowała jako ruch ku jedności i akceptacji ludzi wszystkich wyznań. Przypomniano, że Ojciec św. dąży do pojednania z osobami z innych wyznań, które poszukują prawdy i walczą w obronie godności człowieka oraz pokojowego współistnienia między narodami.

Źródło: inquistir.com, AS.

KOMENTARZ BIBUŁY: Jakież to smutne gdy w nastałych czasach biuro prasowe musi tłumaczyć się, wyjaśniać i naprostowywać słowa papieża, który w teologicznie miernych rozmyślaniach chciałby wszystkim dogodzić.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-06-02) | http://www.pch24.pl/watykan-tlumaczy-slowa-papieza--zbawienie-nie-dla-kazdego,15271,i.html

Skip to content