Watykan tłumaczy słowa papieża. Zbawienie nie dla każdego

Aktualizacja: 2013-06-3 12:35 pm

Na mszy św. odprawionej 22 maja papież powiedział m. in., że Chrystus swą krwią przelaną na krzyżu odkupił wszystkich ludzi, nie tylko katolików ale także ateistów. Wiele mediów na świecie natychmiast podchwyciło te słowa, dość jednostronnie je interpretując. Twierdzono, że nie ma potrzeby nawracać się na katolicyzm, skoro sam Ojciec św. powiedział, że ateiści też zostaną zbawieni. Na drugi dzień rzecznik Watykanu przypomniał nauczanie Magisterium o tym, że ateiści nie mają szans na zbawienie, jeśli odrzucą łaskę Bożą i nie nawrócą się.

W homilii wygłoszonej 22 maja, która nadawana była przez Radio Watykańskie, papież mówił, iż każdy mężczyzna i każda kobieta zostali stworzeni na podobieństwo Boga, a więc powinni, a nawet mają obowiązek czynienia dobra. Ojciec św. zauważył, że wszyscy, nie tylko katolicy, są w stanie czynić dobro. Mówił: „Pan Swoją Krwią przelaną na krzyżu odkupił nas wszystkich, każdego z nas, nie tylko katolików, ale nawet ateistów … I wszyscy mamy obowiązek czynić dobro”.

Następnego dnia rzecznik Watykanu, ksiądz Thomas Rosica tłumaczył znaczenie słów papieża, podkreślając, że ateiści nie mogą się zbawić, jeśli się nie nawrócą. Ks. Rosica mówił, że ci, którzy „nie chcą wstąpić do Kościoła katolickiego nie mogą być zbawieni”. Duchowny starając się wytłumaczyć intencje papieża Franciszka, powiedział, że dana osoba może się zbawić tylko wtedy, gdy zdecyduje się na konwersję na katolicyzm.

Amerykańska stacja CNN słowo papieża Franciszka interpretowała jako ruch ku jedności i akceptacji ludzi wszystkich wyznań. Przypomniano, że Ojciec św. dąży do pojednania z osobami z innych wyznań, które poszukują prawdy i walczą w obronie godności człowieka oraz pokojowego współistnienia między narodami.

Źródło: inquistir.com, AS.

KOMENTARZ BIBUŁY: Jakież to smutne gdy w nastałych czasach biuro prasowe musi tłumaczyć się, wyjaśniać i naprostowywać słowa papieża, który w teologicznie miernych rozmyślaniach chciałby wszystkim dogodzić.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=68669 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]