Papież zachęca katolickie rodziny do wspólnego odmawiania różańca

Kościół musi być odważny w modlitwie i głoszeniu Ewangelii. Inaczej staje się letni i skłócony. A wtedy swoją odwagę angażujemy w nasze małe sprawy, zazdrość, zawiść, karierowiczostwo i egoizm. I szkodzimy w ten sposób Kościołowi – mówił Papież Franciszek na porannej Eucharystii. Sprawował ją dla grupy gwardzistów szwajcarskich, którym dziękował za świadectwo wierności względem Kościoła i Papieża. W homilii mówił o łasce odwagi w głoszeniu Ewangelii. Za wzór dał swoją babcię.

„Kiedy byłem dzieckiem, moja babcia w każdy Wielki Piątek zabierała nas na procesję ze świecami. Na jej zakończenie widzieliśmy Chrystusa złożonego do grobu, a babcia kazała nam przed nim klęczeć i mówiła nam, dzieciom: «Zobaczcie, On umarł, ale jutro zmartwychwstanie!». I tak rodziła się wiara, wiara w Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał. W historii Kościoła wielu było takich, którzy chcieli zachwiać tę niezawodną pewność, mówiąc o jakimś zmartwychwstaniu duchowym. Ale to nieprawda, Chrystus żyje!” – powiedział Papież.

W drugiej części homilii Ojciec Święty zauważył, że odwagą powinniśmy się wykazywać również w modlitwie. Zachęca nas do tego sam Jezus.

„Jezus, mówiąc dobitnie, prowokuje nas do modlitwy, mówiąc: «O cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię». Mocne słowa, nieprawdaż! Miejmy odwagę pójść do Jezusa i prosić Go w ten sposób: «Przecież Ty sam to powiedziałeś, a zatem zrób to! Spraw, by wiara się rozwijała, by rozwijała się ewangelizacja, spraw, by mój problem się rozwiązał…». Czy mamy taką odwagę w modlitwie? A może modlimy się ot tak, na ile nas stać, spędzając jedynie jakiś czas na modlitwie? Odwagi trzeba również w modlitwie” – powiedział Franciszek.

Do tematu modlitwy Papież nawiązał też w przesłaniu za pośrednictwem Twittera. „Byłoby pięknie, gdyby w miesiącu maju odmawiano wspólnie w rodzinie Różaniec Święty. Modlitwa jeszcze bardziej scala życie rodzinne” – napisał Franciszek.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (2013-05-03) | http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=688796

Skip to content