Akt świętokradztwa w Sanktuarium w Ostrożanach

W nocy z 24 na 25 marca w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach koło Drohiczyna  miało miejsce włamanie do tamtejszego kościoła. Jego sprawcy dokonali kradzieży zabytkowej sukienki z łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej oraz koron, znajdujących się na głowach Jezusa i Maryi. Zginęło także kilka darów wotywnych, został uszkodzony ołtarz oraz drzwi wejściowe.

Akt świętokradczego czynu poruszył głęboko pasterza kościoła drohiczyńskiego ks. bpa Antoniego Dydycza, który łączy się w bólu z parafianami ostrożańskimi i prosi o modlitwę przebłagalną diecezjan drohiczyńskich, pielgrzymów, którzy do tego świętego miejsca przybywali oraz wszystkich wiernych.

W najbliższych dniach w Sanktuarium, odbędą się modlitwy wynagradzające, a postępowanie, mające na celu odnalezienie skradzionych rzeczy i wykrycie sprawców prowadzi Prokuratura pod nadzorem Policji. Prosi ona o przekazywanie wszelkich informacji mogących w tym pomóc.

Łaskami słynący Obraz Matki Bożej,  pochodzi z około 1600 roku,  widnieją na nim jedynie twarze i dłonie Jezusa i Maryi,  wkomponowane w pierwotną, drewnianą sukienkę, zastąpioną później szlachetną wotywną, liczącą obecnie 250 lat, która została skradziona.

Obraz zasłynął, dzięki licznym łaskom, jakich doznawali modlący się przed nim przez wieki pielgrzymi. Ks. bp Władysława Jędruszuk – administrator apostolski diecezji pińskiej z siedzibą w Drohiczynie, wystąpił do Stolicy Apostolskiej prośbą o ukoronowanie cudownego wizerunku papieskimi diademami.

Korony, poświęcone przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, 12 czerwca 1987 roku na Jasnej Górze, włożył na głowę Jezusa i Bogarodzicy ks. kard. Józef  Glemp, Prymas Polski, 5 lipca 1987 roku, w asyście wielu biskupów i przy obecności rzeszy wiernych.

Sanktuarium to jest jednym z dwóch w diecezji drohiczyńskiej, koronowanych papieskimi koronami, do którego każdego roku przybywają liczni pielgrzymi.

 

ks. Artur Płachno/RIRM

Za: Radio Maryja.pl (25 marca 2013) | http://www.radiomaryja.pl/kosciol/akt-swietokradztwa-w-sanktuarium-w-ostrozanach/

Skip to content