Watykan: gotowe są symbole pontyfikatu

Aktualizacja: 2013-03-18 3:01 pm

Gotowy jest już Pierścień Rybaka, który Papież Franciszek wraz z paliuszem otrzyma w czasie jutrzejszej inauguracji pontyfikatu. Jest on odmienny od wcześniejszych pierścieni.

„Pierścień Rybaka nazywa się tak, ponieważ św. Piotr był rybakiem, a Jezus uczynił go rybakiem ludzi – ks. Federico Lombardi SJ. – Tym razem na pierścieniu nie jest ukazany Piotr zarzucający sieci, ale trzymający w dłoni klucze. Jest to dzieło włoskiego artysty Enrico Manfriniego. Papież wybrał ten pierścień spośród trzech przedstawionych mu przez mistrza papieskich ceremonii. Wykonany jest z pozłacanego srebra”.

Paliusz, który otrzyma Papież, będzie tym samym, którego używał Benedykt XVI – poinformował watykański rzecznik prasowy. Ponadto dodał, że Ojciec Święty zachowuje swój dotychczasowy herb biskupi. Przedstawia on na błękitnej tarczy w górnej części czerwone litery IHS, czyli skrót imienia Jezus, na tle promienistego słońca z krzyżem i trzema gwoźdźmi. Jest to emblemat zakonu jezuitów, do którego należy Franciszek. W dolnej części tarczy herbowej widać gwiazdę, symbol Matki Bożej, i kwiat spikanardu, symbolizujący św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego. W tradycji ikonograficznej krajów języka hiszpańskiego Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przedstawia się bowiem z tym właśnie kwiatem.

Papież zachowuje także dotychczasowe zawołanie biskupie: Miserando atque eligendo – „Okazując miłosierdzie i wybierając”. Są to słowa św. Bedy Czcigodnego, który żył na przełomie VII i VIII wieku, komentujące ewangeliczny opis powołania Mateusza przez Pana Jezusa.

bz, ak/ rv

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67441 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]