Aktualizacja strony została wstrzymana

Kradzież w Kaplicy Ostrobramskiej

Z kaplicy w Ostrej Bramie skradziono dwa wota o łącznej wartości około 2 tys. litów. Policja poszukuje podejrzanego o kradzież 43-letniego mężczyzny.

Zniknięcie wotów zauważono we wtorek rano. W Kaplicy Ostrobramskiej nie ma systemu monitoringu, zatrudniony jest jedynie stróż. Prawdopodobnie kradzieży dokonano w momencie, gdy kaplica nie była pilnowana. 

Ksiądz prałat Jan Kasiukiewicz, rektor Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, odmawia jakichkolwiek komentarzy dla mediów. 

Nie jest to pierwsza kradzież w Kaplicy Ostrobramskiej. Przed trzema laty, w czasie trwania kontrowersyjnego remontu schodów w kaplicy, skradziono 6 srebrnych wotów, których do tej pory nie udało się odnaleźć.

W Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej znajduje się łącznie około 8 tysięcy wotów różnego rodzaju. To medaliony, ryngrafy, tabliczki, korale. Najstarsze wotum pochodzi z 1802 r. 

Wota kilkakrotnie porządkowano i częściowo przeniesiono do skarbca. Ostatnio uczyniono to w 1993 r., w trakcie porządkowania kaplicy przed przyjazdem papieża Jana Pawła II. 

Wilnoteka.lt/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (20 lutego 2013) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,religia?zobacz/kradziez-w-kaplicy-ostrobramskiej

Skip to content