Przewodnik duchowy Matki Teresy skazany na 25 lat więzienia za molestowanie seksualne

Aktualizacja: 2009-02-15 9:11 pm

Sąd w Chicago skazał 78-letniego Donalda McGuire, byłego Jezuitę, na 300 miesięcy pozbawienia wolności za przypadki molestowania seksualnego młodych chłopców powierzonych jego opiece. Tak wysoki wyrok wskazuje na to, że pozostanie on w więzieniu aż do swojej śmierci.

Ojciec Donald McGuire cieszył się międzynarodową sławą jako przewodnik duchowy Matki Teresy z Kalkuty i jej zgromadzenia Misjonarek Miłości. W obliczu wysuwanych oskarżen, w roku 2003 o. McGuire został zwolniony z udzielania posług kapłańskich, a w 2008 został laicyzowany przez Watykan.

Sędzina Rebecca Pallmeyer stwierdziła, że McGuire “używał swojej pokaźnej postury, międzynarodowej reputacji i wiary rodziców”, którzy zawierzali mu swoje dzieci. “Zrabowałeś dzieci ze wszystkiego co posiadały” – emocjonalnie wyrażała się sędzina, po wysłuchaniu zeznań ofiar, w tym i chrześniaka ojca McGuire. Prokurator Julie Ruder nazwała akty McGuire “straszliwym i monstrualnym przestępstwem”.

McGuire skazany został w październiku zeszłego roku przez inny sąd za przypadki molestowania seksualnego, które miały miejsce w 2002 i 2003 roku. W 2006 sąd w Wisconsin skazał McGuire na 7 lat więzienia za molestowanie w latach 1967-68 dwóch chłopców w prowadzonej przez Jezuitów szkole średniej. Został on również oskarżony w stanie Arizona o kolejne przypadki molestowania i czeka na rozprawę.

Podczas dochodzenia i samej rozprawy, McGuire nie wyraził skruchy i nie przeprosił żadnej z ofiar i przez cały czas utrzymywał swoją niewinność.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie IHT

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6669 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]