Przewodnik duchowy Matki Teresy skazany na 25 lat więzienia za molestowanie seksualne

Sąd w Chicago skazał 78-letniego Donalda McGuire, byłego Jezuitę, na 300 miesięcy pozbawienia wolności za przypadki molestowania seksualnego młodych chłopców powierzonych jego opiece. Tak wysoki wyrok wskazuje na to, że pozostanie on w więzieniu aż do swojej śmierci.

Ojciec Donald McGuire cieszył się międzynarodową sławą jako przewodnik duchowy Matki Teresy z Kalkuty i jej zgromadzenia Misjonarek Miłości. W obliczu wysuwanych oskarżen, w roku 2003 o. McGuire został zwolniony z udzielania posług kapłańskich, a w 2008 został laicyzowany przez Watykan.

Sędzina Rebecca Pallmeyer stwierdziła, że McGuire „używał swojej pokaźnej postury, międzynarodowej reputacji i wiary rodziców”, którzy zawierzali mu swoje dzieci. „Zrabowałeś dzieci ze wszystkiego co posiadały” – emocjonalnie wyrażała się sędzina, po wysłuchaniu zeznań ofiar, w tym i chrześniaka ojca McGuire. Prokurator Julie Ruder nazwała akty McGuire „straszliwym i monstrualnym przestępstwem”.

McGuire skazany został w październiku zeszłego roku przez inny sąd za przypadki molestowania seksualnego, które miały miejsce w 2002 i 2003 roku. W 2006 sąd w Wisconsin skazał McGuire na 7 lat więzienia za molestowanie w latach 1967-68 dwóch chłopców w prowadzonej przez Jezuitów szkole średniej. Został on również oskarżony w stanie Arizona o kolejne przypadki molestowania i czeka na rozprawę.

Podczas dochodzenia i samej rozprawy, McGuire nie wyraził skruchy i nie przeprosił żadnej z ofiar i przez cały czas utrzymywał swoją niewinność.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie IHT

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Skip to content