Białoruś: Katolickie świątynie na celowniku złodziei

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, został splądrowany kościół pw. Bożego Ciała we wsi Dworec w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Złodziej wyłamał drzwi wejściowe i wyniósł złocone naczynia liturgiczne, kielichy, świeczniki, oraz niewielką sumę pieniędzy złożonych w ofierze przez wiernych.

Jak informuje Urząd Spraw Wewnętrznych w Grodnie, poszukiwania sprawcy nie od razu przyniosły skutek. Milicja natrafiła na trop złodzieja dopiero kilka dni później, gdy sprzedawał antykwariuszowi przedmioty kultu religijnego na targu w Lidzie. Zażądał za nie 2 tysiące dolarów. Przestępcą okazał się 43 – letni, bezrobotny mężczyzna, znany miejscowej milicji i wcześniej już karany.

Na pytanie, jak wszedł w posiadanie przedmiotów tłumaczył, że naczynia kościelne odziedziczył po zmarłym dziadku. Za ten czyn grozi mu pięć lat więzienia.

Jak donosi agencja Telegraf.by, w nocy z 15 na 16 grudnia 2012 do podobnego zdarzenia doszło w Mińsku. Złodzieje ograbili Kaplicę Matki Bożej Budsławskiej w dzielnicy Kamiennaja Gorka.

Złodzieje ukradli świecę roratnią, paschał i mikrofony. Widocznie niezadowoleni z łupu złodzieje zbezcześcili ołtarz, zniszczyli dekorację adwentową i rozbili głosniki.

Kresy24.pl

Za: Kresy24.pl (3 stycznia 2013) | http://kresy24.pl/25728/katolickie-swiatynie-na-celowniku-zlodziei/ | Katolickie świÄ…tynie na celowniku złodziei

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content