Łagiewniki: Kolejna profanacja. Zdewastowano katolicki cmentarz

Nieznani sprawcy dwukrotnie w ostatnim tygodniu zdewastowali cmentarz w łódzkich Łagiewnikach. 20 nagrobnych płyt i figur świętych oblano farbami. Do aktów wandalizmu doszło w nocy z 27 na 28 grudnia i z 31 grudnia na 1 stycznia. Sprawą zajmuje się policja. W najbliższą niedzielę (6 stycznia) w łagiewnickim kościele pod wezwaniem św. Antoniego odbędą się modlitwy ekspiacyjne za te wydarzenia.

Za pierwszym razem zniszczono 11 nagrobków. – Sprofanowana została między innymi figura świętego Franciszka, którą wandale wymalowali niebieską farbą i figura Matki Bożej, którą dodatkowo obrzucili błotem – mówi proboszcz łagiewnickiej parafii o. Ireneusz Klimczyk. Za drugim razem wandale użyli czerwonej farby i w ten sam sposób sprofanowali 9 innych nagrobków, w starej i nowej części cmentarza.

– Całe tablice były zamalowane niebieską farbą w aerozolu i wszystko było poniszczone. Płyta również była pomazana tym niebieskim kolorem. No i co, siedzę już drugi dzień i czyszczę czym mogę. Całe szczęście, że nie zostały potłuczone kamienie, bo to by był już skandal – mówi łodzianka Stefania Stefańska, której czyści od kilku dni grób męża.

– Należałoby złapać kogoś za rękę i wtedy można by winnego wskazać. W innym przypadku co można zrobić? Tylko wziąć się do roboty. Jeden niszczy, drugi musi naprawiać. Choć dla mnie to jest zbezczeszczenie, bo są to pomniki, więc pamięć o bliskich…. Nie wiem, jak to nazwać – dodaje kobieta.

W najbliższą niedzielę, (6 stycznia) w łagiewnickim kościele pod wezwaniem św. Antoniego, odbędą się modlitwy przepraszające się za akt profanacji cmentarza.

Niedawno szopka w Zgierzu, teraz cmentarz w Łodzi. Ile jeszcze podobnych incydentów przed nami? Wygląda na to, że fala groźnego antychrystianizmu przypłynęła do Polski. W końcu żyjemy w kraju, w którym trzecią siłą polityczną w kraju jest partia, której głównym orężem jest radykalny antyklerykalizm i lansowanie się poparciem „Goebbelsa stanu wojennego”.

AM/Archidiecezja.lodz.pl/Radio Plus Łódź

[youtube AfFtqfidKWI]

Za: Fronda.pl (3.01.2013) | http://www.fronda.pl/a/kolejna-profanacja-zdemolowano-katolicki-cmentarz-robie,25048.html | Kolejna profanacja: Zdewastowano katolicki cmentarz. Zobacz film!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content