Wielkopolska: profanacja 48 krzyży na cmentarzu sióstr urszulanek

Czterdzieści osiem krzyży i nagrobek ks. infułata Wawrzyńca Wnuka sprofanowali nieznani sprawcy w nocy z 25 na 26 grudnia na cmentarzu sióstr urszulanek w Pniewach w Wielkopolsce. Tej samej nocy zdewastowali kilka nagrobków także na cmentarzu komunalnym. Policja wszczęła dochodzenia.

Wielkopolska: profanacja 48 krzyży na cmentarzu sióstr urszulanekS. Małgorzata Krupecka, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego poinformowała, że drewniane krzyże, ustawione na grobach zakonnic zostały powyrywane i rozrzucone. Na kamiennym nagrobku ks. infułata Wnuka (1908-2006), duszpasterza polonijnego w USA i Kanadzie, więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie, porozrzucano i wywrócono świece i znicze. Siostry urszulanki odmawiają modlitwy wynagradzające w związku z tym smutnym wydarzeniem.

Źyjemy w zgodzie i przyjaźni z mieszkańcami Pniew, których dzieci uczęszczają i uczą się w przedszkolu i szkole, prowadzonych przez siostry, a także śpiewają w chóru Promyki Słoneczne – stwierdziła s. Krupecka. Jej zdaniem profanacji musieli dokonać ludzie z zewnątrz. Dodaje, że nie był to pierwszy akt wandalizmu – w ciągu ostatnich tygodni nieznani sprawcy wrzucali na teren klasztoru petardy. Policja prowadzi dochodzenie, na razie sprawcy nie zostali ujęci.

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską w 1920 r. Jego charyzmatem jest wychowanie dzieci i młodzieży i służba najuboższym. Zakonnice prowadzą przedszkola, szkoły, organizują pomoc dla najbiedniejszych.

Źródło:KAI

luk | [Fot:] Piotr Mecik/FORUM

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-12-27 ) | http://www.pch24.pl/wielkopolska--profanacja-48-krzyzy-na-cmentarzu-siostr-urszulanek,11063,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content