Ukraina: Tatarzy zniszczyli wystawę o Stalinie

Aktualizacja: 2012-12-22 8:35 pm

Grupa Tatarów krymskich zdemolowała w Symferopolu wystawę poświęconą rocznicy urodzin Józefa Stalina, w ten symboliczny sposób wyrażając swoją „wdzięczność” za lata prześladowań ze strony komunistów. Ekspozycja zorganizowana przez rosyjskie stowarzyszenie „Istota Czasu – Krym”, zawierająca zdjęcia dyktatora oraz wychwalające jego działalność cytaty, już godzinę po otwarciu została zrównana z ziemią. Na jednej z plansz wymalowano również czarne swastyki. Jak powiedział ukraińskiemu radiu „Swoboda” przedstawiciel społeczności tatarskiej, można postawić znak równości między Hitlerem a Stalinem, który w 2010 roku wyrokiem sądu został uznany winnym ludobójstwa na Ukrainie.

Pod koniec lat 40 z Półwyspu Krymskiego na rozkaz Stalina wysiedlono około 200 tysięcy Tatarów. Akcji wysiedleńczej towarzyszyły grabieże mienia, gwałty oraz mordy popełniane przez czerwonoarmistów na ludności cywilnej. Ponownie ludność tatarska zaczęła się osiedlać na Krymie na początku lat 90. Dzisiaj mieszka ich tam ok. 250 tysięcy.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=65508 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]