Ukraina: Tatarzy zniszczyli wystawę o Stalinie

Grupa Tatarów krymskich zdemolowała w Symferopolu wystawę poświęconą rocznicy urodzin Józefa Stalina, w ten symboliczny sposób wyrażając swoją „wdzięczność” za lata prześladowań ze strony komunistów. Ekspozycja zorganizowana przez rosyjskie stowarzyszenie „Istota Czasu – Krym”, zawierająca zdjęcia dyktatora oraz wychwalające jego działalność cytaty, już godzinę po otwarciu została zrównana z ziemią. Na jednej z plansz wymalowano również czarne swastyki. Jak powiedział ukraińskiemu radiu „Swoboda” przedstawiciel społeczności tatarskiej, można postawić znak równości między Hitlerem a Stalinem, który w 2010 roku wyrokiem sądu został uznany winnym ludobójstwa na Ukrainie.

Pod koniec lat 40 z Półwyspu Krymskiego na rozkaz Stalina wysiedlono około 200 tysięcy Tatarów. Akcji wysiedleńczej towarzyszyły grabieże mienia, gwałty oraz mordy popełniane przez czerwonoarmistów na ludności cywilnej. Ponownie ludność tatarska zaczęła się osiedlać na Krymie na początku lat 90. Dzisiaj mieszka ich tam ok. 250 tysięcy.

Za: nacjonalista.pl (22 grudnia 2012) | http://www.nacjonalista.pl/2012/12/22/ukraina-tatarzy-zniszczyli-wystawe-o-stalinie/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content