Profanacja Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

Aktualizacja: 2012-12-9 10:56 am

Cudowny Obraz Matki Bożej w Kaplicy Jasnogórskiej został dziś rano sprofanowany przez 58-letniego mieszkańca Dolnego Śląska.  Ikona jest chroniona szybą, więc nie uległa uszkodzeniu.

O godzinie 12.00 odbędzie się dziś na Jasnej Górze Msza św. ekspiacyjna. Ojcowie Paulini zapraszają wszystkich do włączenia się w modlitwę osobiście bądź w łączności duchowej.

Akt profanacji, który miał miejsce po porannej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu, dokonano dzień po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– Mężczyzna lat 58, mieszkaniec województwa dolnośląskiego, który próbował uszkodzić Cudowny Obraz został natychmiast zatrzymany przez Straż Jasnogórską, następnie został przekazany policji. Teraz sprawdzamy jakiego były jego motywy działania. W tym momencie mogę jedynie powiedzieć że może odpowiadać za znieważenie uczuć religijnych – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl podinsp. mgr Joanna Lazar, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że mężczyzna próbował zniszczyć obraz bliżej nieokreśloną substancją. Katolicka Agencja Informacyjna informowała o zbezczeszczeniu Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej farbą.

Jak dodała podinspektor mężczyzna został zatrzymany i przebywa w tym momencie w areszcie i jest przesłuchiwany przez policję.
Kaplica jest obecnie zamknięta, na popołudnie zaplanowano w sanktuarium nabożeństwa ekspiacyjne.

Źródło Nasz Dziennik

Oświadczenie przeora Jasnej Góry

W dniu dzisiejszym tj. 9 grudnia br. miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Królowej Polski na Jasnej Górze poprzez oblanie go czarną substancją.

Obraz, dzięki specjalnemu zabezpieczeniu, nie został w żaden sposób uszkodzony.

Wraz z Biskupami częstochowskimi, Ojcowie i Bracia Paulini odprawili modlitwy ekspiacyjne. Prosimy wszystkich o włączenie się do tej modlitwy.
Kaplica Matki Bożej zostanie otwarta dla wiernych o godz. 11.45. Pierwszym nabożeństwem będą Suplikacje i modlitwy wynagradzające.

O. Roman Majewski OSPPE
Przeor Jasnej Góry.
http://www.jasnagora.com/

 


 

Homilia wygłoszona na Jasnej Górze podczas nabożeństwa ekspiacyjnego

[…] Jeśli ktoś myślał, że w ten sposób cokolwiek zniszczy w wierzących dzieciach tego narodu, niech wie, że te dzieci dziś połączą się o 21.00 w wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego, aby powiedzieć jeszcze raz mocno i głośno: ‘Jestem, pamiętam, czuwam’. Mocno, z całym przekonaniem złączmy się w tej modlitwie. Ci, którzy mogą niech na 21.00 dziś przyjdą na Jasną Górę; ci, którzy nie mogą, niech połączą się w tej modlitwie przez telewizję Trwam, przez stacje radiowe, Radio Jasna Góra, Radio Maryja, inne stacje radiowe.

Wszyscy, którzy w tej godzinie mogą stanąć przed Obrazem Matki Bożej i powiedzieć Jej: ‘Jestem, pamiętam, czuwam’, niech to zrobią dziś z potrzeby serc i z potrzeby obrony tego, co święte i polskie w ojczyźnie naszej, w tym momencie o to gorąco proszę. Amen”.

[youtube avnVYqGwDw4 width=500]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=64676 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]