Seryjni mordercy wyjdą na wolność ?

Seryjni mordercy, którym niedługo kończą się kary nie mogą wyjść na wolnośćalarmuje Solidarna Polska i zgłasza własny projekt nowelizacji Kodeksu Karnego w tej sprawie.

Szef Solidarnej Polski zaznaczył, że przed miesiącem jego partia wysłała swój projekt do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, ale nie otrzymała odpowiedzi.

Dokument klubu ma zapobiec wychodzeniu na wolność seryjnych morderców, ponieważ w dalszym ciągu będą oni stanowić ogromne zagrożenie, mogąc ponownie zaatakować – powiedział podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski.

Wiemy z relacji niektórych z tych sprawców, że oficjalnie deklarują, iż po wyjściu na wolność będą mordowali nadal, że cały proces resocjalizacji spalił na panewce. Tym samy stanowią oni ogromne zagrożenie dla innych ludzi, zwłaszcza dla dzieci. Jest bardzo wysoce prawdopodobne, że wprowadzą swoje zapowiedzi w czyn i będą chcieli je zrealizować – powiedział Zbigniew Ziobro.

Solidarna Polska proponuje rozwiązanie kompleksowe, idące dalej niż to jest dzisiaj uregulowane w Kodeksie Karnym – mówi poseł Andrzej Romanek.

My proponujemy, aby wobec każdego sprawcy, który został skazany na karę co najmniej 10 lat pozbawienia wolności lub też na karę surowszą – w okresie 6-ciu miesięcy przed odbyciem kary lub warunkowym zwolnieniem takiego przestępcy, żeby osoby te były badane przez psychiatrów i seksuologów a te  decydowały, czy jest potrzeba umieszczenia takiej osoby w zamkniętym zakładzie leczenia lub czy jest potrzeba jego leczenia ambulatoryjnego – dodał pos. Andrzej Romanek.

Natomiast Jacek Czabański, współorganizator projektu zwraca uwagę, że należy jak najszybciej wprowadzić takie rozwiązania, które sprawdziły się już w dziewięciu państwach UE.

Wiele państw europejskich ma przepisy umożliwiające bezterminowe internowanie osób, które po odbyciu kary, czy w trakcie odbywania kary przejawiają tego typu zaburzenia zdrowia psychicznego, które powodują, że istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo, że po wyjściu na wolność będą ponownie dopuszczać się bardzo poważnych przestępstw. Europejski Trybunał Praw Człowieka również dopuszcza stosowanie tego typu przepisów. Ponieważ w Polsce istnieje bardzo duże ryzyko, że w ciągu najbliższego czasu – kilku miesięcy – dojdzie do wypuszczenia z zakładów karnych, jeżeli nic nie zmienimy, kilku, czy kilkunastu, a w dalszej perspektywie kilkudziesięciu bardzo niebezpiecznych osób, musimy jak najszybciej wprowadzić odpowiednie rozwiązania – stwierdził Jacek Czabański.

Przypomnijmy, projekt SP związany jest ze zbliżającym się terminem opuszczenia więzienia przez ok. stu zbrodniarzy, w tym seryjnych zabójców dzieci, skazanych w PRL na karę śmierci, którym następnie – w wyniku amnestii – zamieniono wyroki na 25 lat więzienia.

RIRM

Za: Radio Maryja (26 listopada 2012) | http://www.radiomaryja.pl/informacje/seryjni-mordercy-wyjda-na-wolnosc/

Skip to content