Aktualizacja strony została wstrzymana

Prokuratura potwierdza zamianę kolejnych dwóch ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

Niechlujstwo Rosjan potwierdzone

Badania genetyczne dowodzą, że doszło do zamiany ciał. – Ze sprawozdań wynika jednoznacznie, że były one złożone w niewłaściwych grobach – poinformowała wczoraj Naczelna Prokuratura Wojskowa. Ekshumacji dokonano w ubiegłym tygodniu w poniedziałek w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i na cmentarzu w Pyrach. Oficjalnie nie ujawniono danych ekshumowanych ofiar. Najprawdopodobniej chodzi o dwóch duchownych: ks. prof. Ryszarda Rumianka, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, i ks. infułata Zdzisława Króla, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki.

Ekshumacje – informuje NPW – zarządzono po gruntownej analizie dokumentacji sądowo-medycznej otrzymanej z Rosji i po porównaniu jej z innymi dowodami. Protokolarne otwarcie trumien i badanie zwłok za pomocą tomografu komputerowego przeprowadzono w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu dokonano badań sekcyjnych i pobrano materiał genetyczny do identyfikacji. Został on następnie poddany analizom w dwóch ośrodkach: Zakładzie Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy oraz Zakładzie Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wyniki prokuratura otrzymała we wtorek.

Przyczyna błędu nie jest wciąż znana śledczym. – Najprawdopodobniej, pomimo prawidłowej identyfikacji przeprowadzonej przez rodzinę, ciała zostały błędnie oznaczone przez stronę rosyjską w toku ich czynności w moskiewskim instytucie medycyny sądowej – wyjaśniała prokuratura po dokonaniu ekshumacji. Ostateczne wnioski na temat powodów złożenia ciał w niewłaściwych grobach będzie można jednak sformułować po wpłynięciu wyników badań sekcyjnych dokonanych po ekshumacjach. Poczekamy na to kilka miesięcy.

Ogłoszona dziś zamiana ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest już trzecią. Za każdym razem, gdy prokuratorzy nabierali podejrzeń co do niewłaściwego pochówku kogoś spośród 96 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 r., znajdowało to potwierdzenie. We wrześniu po ekshumacjach stwierdzono zamianę ciał współzałożycielki NSZZ „Solidarność” Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, wiceprzewodniczącej Fundacji Golgota Wschodu. Miesiąc później ujawniono, że błędnie pochowano ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz jeszcze jedną ofiarę.

Prokuratura zaznacza, że na razie nie planuje kolejnych ekshumacji. Do rozpoznania przez śledczych pozostają dwa złożone przez bliskich wnioski w sprawie ekshumacji ciał Tomasza Merty i Stefana Melaka. Wcześniej odbyły się trzy ekshumacje dokonane na wniosek rodzin: ministrów Zbigniewa Wassermanna i Przemysława Gosiewskiego oraz prezesa IPN Janusza Kurtyki. Chociaż nie było wątpliwości co do prawidłowej tożsamości pochowanych, to ujawniono rażące niedbalstwo, brak szacunku przy złożeniu zwłok w trumnie oraz liczne błędy w wynikach rosyjskich sekcji zwłok.

Piotr Falkowski

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 22 listopada 2012, Nr 273 (4508) | http://www.naszdziennik.pl/wp/15794,niechlujstwo-rosjan-potwierdzone.html | Niechlujstwo Rosjan potwierdzone

Skip to content