Aktualizacja strony została wstrzymana

Jak i dlaczego warto zostać Rosjaninem?

Praktyczny do zastosowania materiał w poniższym artykule dedykujemy wyznawcom „pancernej brzozy”, różnego rodzaju „specjalistom od wszystkiego”, a szczególnie od lotnictwa i wypadków lotniczych, pasjonatom porozumień „polsko-rosyjskich” podpisywanych przez komunistycznych Tajnych Współpracowników, oraz wszystkim innym czołobitnie wpatrzonym na Wschód. –  Red. B.


Jak i dlaczego warto zostać Rosjaninem?

Największą korzyścią jest przyspieszona procedura uzyskania rosyjskiego obywatelstwa, co umożliwia podjęcie legalnej pracy i otrzymywanie pensji, a także zaciąganie kredytów. Ukrainiec, Uzbek, Kazach stają się obywatelami rosyjskimi w ciągu pół roku.

Aby zostać Rosjaninem, najpierw trzeba znaleźć tam legalną pracę. Często Ukraińcy zmuszeni są do zmiany obywatelstwa z powodu różnych, trudnych życiowych sytuacji. Oczywiście, większość z nich marzy o amerykańskim obywatelstwie, co przy regularnym udziale w loterii Zielonej Karty kiedyś może się zdarzyć. Możliwości oficjalnej zmiany miejsca zamieszkania proponuje wiele krajów, które w większości chcą przyjąć ludzi bogatych albo wysoko wykwalifikowanych.

A przeciętni Ukraińcy jadą do bliskiej Rosji, tym bardziej, że od 2006 roku z inicjatywy Władimira Putina wszedł w życie państwowy program wspierający powrót rodaków, za których uważa się wszystkich, którzy urodzili się na byłych terenach sowieckich, albo w samym ZSRR. Takich przesiedleńców z ich rodzinami konsulaty FR zachęcają licznymi świadczeniami: nieopodatkowanym przewozem majątku i samochodu, zwrotem kosztów podróży i transportu bagażu. Uczestnik programu otrzymuje 60-120 tys. rubli ($2000””$4000), a członkowie jego rodziny 20-40 tys. rubli ($650””$1300). Region, przyjmujący przesiedleńca jest zobowiązany zapewnić mu miejsce pracy.

Jednak największą korzyścią jest przyspieszona procedura uzyskania rosyjskiego obywatelstwa, co umożliwia podjęcie legalnej pracy i otrzymywanie pensji, a także zaciąganie kredytów. Ukrainiec, Uzbek, Kazach stają się obywatelami rosyjskimi w ciągu pół roku.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że gotowe do przyjęcia przesiedleńców są jedynie regiony oddalone od stolicy, często są to regiony depresyjne (mało uprzemysłowione), takie jak: Daleki Wschód, Syberia, Ural i obwód kaliningradzki. Jednakże, dla przedsiębiorczych przesiedleńców nie stanowi to problemu. „ Wiele osób przyjeżdża do nas, czekają na zmianę obywatelstwa, a potem z rosyjskim dowodem, nikt nie zabrania im jeździć na zarobek do Moskwy. Wielu, spośród tych, którzy przyjechali, tak właśnie robi” – powiedział nam przedstawiciel zarządu centrum zatrudnienia rejonu tambowskiego, zajmujący się sprawami przesiedleńców w tym rejonie.

Głównym problemem jest mieszkanie, które władza może zapewnić jedynie na pewien czas (do pół roku), potem imigrant albo musi sam znaleźć dach nad głową za pieniądze ze sprzedaży starego mieszkania albo zajmuje się tym jego pracodawca.

Według statystyk, co siódmego imigranta do Primorskiego Kraju przyciąga zarówno szybki rozwój tego oddalonego regionu Rosji, jak i bliskie sąsiedztwo z krajami rozwiniętego kapitalizmu – Japonią i Koreą Południową. Dwa lata temu w Ussuryjsku spotkałam rodzinę Biełan z Lisiczańska. Przyjechali tutaj, rezygnując z pracy na Ukrainie i licząc na lepszą przyszłość dla swojego 14-letniego syna. Przez jakiś czas ojciec pracował jako brygadzista naprawy sprzętu w ussuryjskiej fabryce tektury, a teraz całą rodziną przenieśli się do miejscowości Nachodka. „Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu. W mieście wydzierżawili ziemię pod indywidualne budownictwo mieszkaniowe. Teraz kompletują dokumenty. Co prawda, to czy wybudujemy dom stoi pod wielkim znakiem zapytania, dlatego, że mąż podjął pracę jako inżynier-technolog w firmie „Dalnieftieprovod” (Transnieft) w miejscowości Dalnierieczeńskie, która buduje dom dla pracowników. Mieszkania będą oddane do użytkowania w styczniu” – wyjaśniła, teraz już obywatelka Rosji, Ludmiła Biełan.

Zgodnie z jej słowami, w tym roku zwiększono ilość ulg dla przesiedleńców: zniesiono 30% podatek VAT, obecnie płacą oni od razu 13% podatku, jak obywatele Rosji. Lekarzom i nauczycielom udostępniane są mieszkania, dla nich także funkcjonuje program preferencyjnych kredytów hipotecznych. „Nie żałujemy, że się przeprowadziliśmy – kontynuuje Ludmiła. – Wraz z synem otrzymałam obywatelstwo już styczniu 2011 roku. Mąż trochę wcześniej. Dwie rodziny szykują się do wyjazdu z naszego malutkiego miasteczka na Ukrainie, chcą przeprowadzić się do Nachodki. Jeszcze jedno młode małżeństwo zamierza wyjechać do Kurska. Nasi krewni też chcą wyjechać, ale na razie ich na to nie stać.”

W maju do Nachodki przeprowadziła się rodzina z Gorłowki, w której ojciec, z wykształcenia prawnik, zmuszony był pracować jako kierowca. Tutaj urodziło im się drugie dziecko, na które będą otrzymywać świadczenia, już jako obywatele rosyjscy. Na razie wynajmują 3-pokojowe mieszkanie $540, na co pozwalają zarobki męża – 30000 rubli ($960), pracującego jako kierowca miejskiego autobusu. Planują wziąć kredyt hipoteczny z możliwością wpłacenia wypłaty jako zaliczki. Teraz zastanawiają się – kupić mieszkanie czy wybudować dom kanadyjski w cenie mieszkania, co jest tutaj bardzo popularne. „Dla osób, mających wyższe wykształcenie prawnicze istnieje możliwość odbycia kursu powtórkowego „Służba celna”. Mąż chce się wszystkiego dowiedzieć i skorzystać z tej możliwości – mówi Ludmiła. – Celnicy mają dobrą wypłatę, i obecnie są bardzo potrzebni. Rozważa także możliwość pracy w policji, gdzie również potrzebni są dobrzy prawnicy.”

Irina Kowalczuk

Źródło: segodnya.ua

Tłum. Magdalena Źmuda-Trzebiatowska

Za: Kresy.pl (08 listopada 2012) | http://www.kresy.pl/publicystyka,reportaze?zobacz/jak-i-dlaczego-warto-zostac-rosjaninem

Skip to content