Sprofanowany cmentarz w Szczecinie

Aktualizacja: 2012-10-26 8:54 am

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie doszło do profanacji. Pięćdziesiąt granitowych krzyży zostało wyrwanych z posadowienia, a 9 z nich jest popękanych. W okolicy znajdowały się porozrzucane puszki po piwie… – Brakuje słów, którymi można skomentować takie zachowanie; groby się nie obronią, zmarli również. To bezsensowny wandalizm – podkreśla Maria Michalak z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. Za znieważenie pomników grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

Jak informuje Michalak, do zniszczenia nagrobków doszło we wtorek po południu. Kwatera, na której zniszczono nagrobki, poświęcona jest pionierom miasta. To pierwsze miejsce na Cmentarzu Centralnym wydzielone do pochówków polskich mieszkańców przybyłych do miasta po II wojnie światowej.

Policja poszukuje osób, które poprzewracały krzyże – powiedział rzecznik zachodniopomorskiej policji podkomisarz Przemysław Kimon.

Cmentarz Centralny w Szczecinie jest jedną z największych w Europie i największą w Polsce nekropolią, liczy prawie 168 ha powierzchni. Na terenie nekropolii spoczywa ok. 300 tysięcy osób. Na cmentarzu jest ok. 30 pomników, obelisków i tablic poświęconych m.in. Tym, co nie powrócili z morza, Pamięci Sybiraków, Armii Krajowej, Pamięci Dzieci Nienarodzonych, Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych; jest Pomnik Braterstwa Broni oraz obelisk Ku Czci Ofiar Stalinizmu.

Źródło:wiara.pl

pam

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=62421 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]