Aktualizacja strony została wstrzymana

Watykan postawił ultimatum Bractwu św. Piusa X

Biskup lefebrysta Richard Williamson musi odciąć się od swych wypowiedzi negujących Holokaust, a całe Bractwo św. Piusa X musi uznać Sobór Watykański II. Takie ultimatum postawił tradycjonalistom Watykan w specjalnej nocie, ogłoszonej przez sekretariat stanu.

Nota watykańska ma kategoryczny ton. Od biskupa negacjonisty żąda się, by „w sposób absolutnie niedwuznaczny i publiczny odciął się od swych poglądów dotyczących Szoah, nieznanych Ojcu Świętemu w momencie uchylenia ekskomuniki”. Przypomina się w tym miejscu apel papieża, aby pamięć o Holokauście skłoniła ludzkość do refleksji nad nieprzewidywalną potęgą zła, kiedy zdobywa ono serce człowieka” oraz jego słowa, że Szoah pozostaje „dla wszystkich ostrzeżeniem przed zapomnieniem, przed negacją i redukcjonizmem, ponieważ przemoc zadana jednej istocie ludzkiej jest przemocą wobec wszystkich.

W nocie podkreśla się, że uchylenie ekskomuniki nie zmieniło jednak prawnej sytuacji Bractwa św. Piusa X. W chwili obecnej nie posiada ono żadnego zatwierdzenia kanonicznego w Kościele, a czterej biskupi, choć zwolnieni z ekskomuniki, nie mają w Kościele funkcji kanonicznej i nie pełnią w nim legalnej posługi.

IAR/GJ

Za: prawy.pl
„Watykan postawił ultimaum lefebrystom”

Skip to content