Watykan odpowiada na „sugestie” kanclerz Niemiec

Do nagonki na Ojca Świętego Benedykta XVI przyłączyła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odnosząc się do nagłośnionej sprawy wypowiedzi bp. Wiliamsona na temat przeznaczenia krematoriów w niemieckich obozach śmierci stwierdziła, że papież i Watykan powinni jasno i wyraźnie oświadczyć, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca.

Chodzi o to, by ze strony papieża i Watykanu jasno postawiono sprawę, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca, a pozytywne relacje z Żydami są konieczne. Moim zdaniem takie wystarczające wyjaśnienie jeszcze nie nastąpiło – dodała Merkel.

Kanclerz Niemiec odpowiedział rzecznik watykański. Papież nie mógł bardziej jednoznacznie potępić negacjonizmu – oświadczył ks. Federico Lombardi. Przypomniał, że na temat Holokaustu papież wypowiedział się jasno w synagodze w Kolonii 19 sierpnia 2005 r., w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. i podczas audiencji generalnej po powrocie z Polski, 31 maja tegoż roku, a ostatnio 28 stycznia w czasie audiencji w Watykanie.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przytoczył słowa Benedykta XVI: „Ponawiając serdecznie moja pełną i nie podlegającą dyskusji solidarność z naszymi braćmi, adresatami Pierwszego Przymierza, wyrażam pragnienie, aby pamięć o Szoah skłoniła ludzkość do refleksji nad nieprzewidywalną potęgą złam, kiedy zdobywa ono serce człowieka. Niech Szoah będzie dla wszystkich ostrzeżeniem przed zapomnieniem, przed negacją bądź redukcjonizmem”.

„Potępienie deklaracji negujących Holokaust nie mogło być bardziej jednoznaczne, z kontekstu zaś wynika, że odnosiło sie ono także do stanowiska bp. Williamsona i wszystkich analogicznych stanowisk” – dodał ks. Lombardi.

Przypomniał na koniec, że także podczas audiencji generalnej 28 stycznia br. papież wyjaśnił cel uchylenia ekskomuniki, „który nie ma nic wspólnego z uznaniem stanowiska negującego Holokaust, które właśnie wyraźnie potępił”.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl


Skip to content