Aktualizacja strony została wstrzymana

Obama i Romney murem za Izraelem. Rosja przeciwko żydowskiemu osadnictwu

Obaj kandydaci na urząd prezydenta USA, w odpowiedzi na zapytanie Komisji Żydów Amerykańskich (AJC) zadeklarowali chęć „izolowania Iranu i wspierania Izraela”.

Barack Obama powiedział, że jest gotów wykorzystać cała potęge Stanów Zjednoczonych, by zapobiec uzyskaniu przez Iran broni atmowej a także dyplomatycznego izolowania Iranu. Zapowiedział, że zrobi wszystko, aby utrzymać stabilność koalicji z sojusznikami oraz, że amerykańskie wojsko gotowe będzie na każdą ewentualność odnośnie Iranu.

Mitt Romney także złożył Żydom obietnice izolowania Iranu i zapowiedział, że dążyć będzie do zaostrzenia wielostronnych sankcji przeciwko temu krajowi. Powiedział też, że dołoży wszelkich starań żeby „reżim irański” zdawał sobie sprawę z możliwości wojskowej interwencji USA.

Podobnie zdecydowane były odpowiedzi obu kandydatów odnośnie poparcia Stanów Zjednoczonych dla działań Izraela, w tym nielegalnego osadnictwa na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Przeciwko nielegalnemu osadnictwu żydowskiemu na terenach okupowanych wystąpiła natomiast Rosja. Minister spraw zagranicznych tego kraju powiedział, że Izrael musi natychmiast zaprzestać budowania nowych domów we wschodniej Jerozolimie. Dodał, że żydowskie osadnictwo w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu zatruwa złożone relacje pomiędzy Palestyną i Izraelem oraz stanowi przeszkodę dla wznowienia merytorycznych negocjacji.

Rosyjskie MSZ wezwało do natychmiastowego zaprzestania budowy nowych osiedli na terenach okupowanych przez reżim w Tel Awiwie. Jest to odpowiedż na zapowiedzi premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, który zadeklarował wzmożenie budowy nowych osiedli na Zachodnim Brzegu.

Za: Autonom.pl (23 października 2012) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1995-obama-i-romney-murem-za-izraelem

Skip to content