Francja: katolicki kościół może stać się meczetem

W mieście Vierzon w centralnej Francji (departament Cher) miejscowy kościół katolicki może stać się meczetem. Do takiej sytuacji doprowadziła decyzja miejscowej diecezji, która postanowiła sprzedać świątynię w związku z potężnymi wydatkami na jej utrzymanie i tym samym rosnącym długiem.

Znaleźli się już chętni na kupienie świątyni. O zamiarze przekształcenia katolickiego kościoła w meczet powiadomiło jedno z marokańskich stowarzyszeń muzułmańskich, jakkolwiek decyzja jeszcze nie zapadła.

Sytuacja tego francuskiego kościoła to nie jedyny taki przypadek w zachodniej Europie. Kilka lat temu, w Wielkiej Brytanii za 6 milionów funtów wystawiono żeński klasztor Stanbrook, który od 1837 roku należał do sióstr benedyktynek. Znajdowała się tam między innymi jedna z największych bibliotek w kraju, z ponad 60 tysiącami cennych wolumenów.

W Stanbrook znajdował się również cenny sprzęt poligraficzny i wiele zabytków tego typu, a wydawnictwo klasztoru było w swoim czasie jednym z pierwszych niepaństwowych wydawnictw w całej Anglii. Przekłady pism św. Teresy z Ávili są wciąż, po ponad stu latach, w druku.

Zbyt wysokie wydatki i niemożność utrzymania wielkiego (7300 m. kw. samych budynków klasztornych) kompleksu zmusiły siostry do sprzedania przybytku i osiedlenia się w mniejszym kompleksie w North Yorkshire.

na podstawie: newsru.com

Za: Autonom.pl (16 października 2012 ) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1979-katolicki-kosciol-moze-stac-sie-meczetem

Skip to content