Coś wiesz? Daj znać do IPN. Powstaje „Czerwona mapa Warszawy” powojennych miejsc kaźni NKWD i UB

Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje przewodnik „Czerwona mapa Warszawy”. Chce spopularyzować wiedzę na temat obecności sowieckiego i polskiego aparatu bezpieczeństwa w stolicy w latach 1944-1956. – Mieszkańcy Warszawy po wojnie wielokrotnie się przeprowadzali. Nie koniecznie musieli mieszkać w tych budynkach. UB wykwaterowywała mieszkańców, aby robić tam swoje siedziby. To mogło być pojedyncze mieszkanie, kamienica czy willa – mówi portalowi Fronda.pl dr Dariusz Gałaszewski, historyk IPN.

– Zwracamy się o pomoc do mieszkańców Warszawy bo posiadamy niepełną dokumentację, opartą m.in. na meldunkach WiN-u. Miejsca były różne, do nich należały domy na ul. Środkowej, gdzie były najpierw areszty NKWD a z czasem przejął je Urząd Bezpieczeństwa. W piwnicach przebywali więźniowie, na piętrach były sale przesłuchań. Tak było również na ul. Strzeleckiej czy ul. Małej na Pradze.

Nas interesują wszystkie informacje. Ktoś mógł pracować w archiwum, urzędzie czy biurze, gdzie wcześniej po wojnie w piwnicach były miejsca aresztów, czy w pomieszczeniach pokoje przesłuchań. Budynki po UB przejmowały instytucje i po remontach zagospodarowywały. Przykładem jest przedwojenny akademik żydowski na ul. Sierakowskiego, przejęty po wojnie przez UBP, gdzie obecnie znajduje się tam hotel policyjny.

Dla nas ważne są wszystkie informacje, które będziemy weryfikować. One nie muszą być koniecznie potwierdzone. Nie znamy całej lokalizacji, więc informacja nawet zasłyszana, opowiedziana przez bliskich jest dla historyków istotna i do sprawdzenia. Liczy się każdy drobny szczegół, drobny fakt…

Mieszkańcy Warszawy po wojnie wielokrotnie się przeprowadzali. Nie koniecznie muszą mieszkać w tych budynkach. UB wykwaterowywała mieszkańców aby robić tam swoje siedziby.

To może być pojedyncze mieszkanie, kamienica czy willa. Zdarzało się, że zajmowano tylko poszczególne piętra. Na Strzeleckiej, aby nie słyszeć krzyków podczas przesłuchań, puszczano głośno muzykę.

Dodam, że gwarantujemy całkowitą dyskrecję, jeśli ktoś nie będzie chciał podać swojego nazwiska – podkreśla dr Gałaszewski.

Kontakt:

IPN Oddział w Warszawie

Krasińskich 2/4/6

00-207 Warszawa

Monika Bielak, tel. 22 860 70 38, monika.bielak@ipn.gov.pl
Dr Dariusz Gałaszewski, tel. 22 860 70 51, dariusz.galaszewski@ipn.gov.pl

Not. Jarosław Wróblewski

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/cos_wiesz__daj_znac_do_ipn._powstaje_czerwona_mapa_warszawy_powojennych_miejsc_kazni_nkwd_i_ub_24739/

Skip to content