Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosyjskie służby w polskim kontrwywiadzie

Kilka miesięcy temu w siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego odbyła się wizyta przedstawicieli rosyjskich służb specjalnych. Na teren SKW wjechali służbowym samochodem, który wcześniej nie był sprawdzony przez Polaków.

Dlaczego bez wcześniejszego sprawdzenia wpuszczono samochód rosyjskich służb na teren SKW i co było rzeczywistym powodem tej wizyty, nie wiadomo, ponieważ przedstawiciele Służby Kontrwywiadu Wojskowego nie odpowiedzieli na nasze pytania. Według informacji „Codziennej” Rosjanie poruszali się po siedzibie SKW bez przeszkód. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że od dłuższego czasu FSB i GRU prowadzą ofensywne działania wobec krajów NATO.

– Złożyłem w tej sprawie interpelację do ministra obrony narodowej – mówi nam Marek Opioła (PiS), członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Poseł PiS-u przypomniał, że w kwietniu 2010 r. w trakcie pobytu w Rosji funkcjonariuszy SKW używane przez nich komputery i urządzenia zostały zarażone programami, które kopiowały ich zawartość i przesyłały na nieznany serwer.

Nie wiadomo, czy w SKW dokładnie sprawdzono dokumenty tożsamości Rosjan i czy przeszli oni kontrolę pirotechniczną, której poddawani są nawet wchodzący do siedziby SKW polscy posłowie i senatorowie.

Nie wiadomo również, jakie urządzenia znajdowały się w samochodzie, którym poruszali się Rosjanie. Czy nie było w nim m.in. zainstalowanego urządzenia skanującego zakres fal urządzeń wykorzystywanych przez SKW.
Marek Opioła w swojej interpelacji zapytał również o to, czy w trakcie wizyty lub po jej zakończeniu odnotowano próby włamania do komputerów lub sieci SKW albo prób wpuszczenia obcych programów.

– Jedną z najistotniejszych informacji jest to, gdzie dokładnie przebywali członkowie rosyjskiej delegacji i czy w dniu tej wizyty byli w siedzibie SKW oficerowie operacyjni, którzy realizują tajne operacje – uważa Marek Opioła. Przedstawiciel sejmowej komisji ds. służb specjalnych chce się również dowiedzieć, z czyjej inicjatywy doszło do opisywanego spotkania, ile ono trwało, czy spożywano alkohol i w jakim celu zostało ono zorganizowane.

– Od dłuższego czasu docierają do nas informacje o absolutnej nieodpowiedzialności i podatności kierownictwa SKW na związki z rosyjskimi służbami. Do momentu ujawnienia m.in. informacji o wizycie w SKW wydawało mi się to niemożliwe. Jeżeli połączymy to z rolą, jaką SKW odegrała przy badaniu tragedii smoleńskiej, m.in. interpretację przyczyn katastrofy dostarczoną premierowi jeszcze w kwietniu 2010 r. i obecne działania wymierzone przeciwko posłom, to będziemy mieli obraz patologii, które dotknęły tę służbę. Uważam, że kwestia działania szefów SKW musi być natychmiast wyjaśniona, tego wymaga bezpieczeństwo państwa – mówi „Codziennej” Antoni Macierewicz (PiS), twórca kontrwywiadu wojskowego i pierwszy szef tej służby.

Dorota Kania

GPC

Za: Publikacje "Gazety Polskiej" (09.10.2012) | http://autorzygazetypolskiej.salon24.pl/453746,rosyjskie-sluzby-w-polskim-kontrwywiadzie

Skip to content