IPN umarza śledztwo. Sprawcy zmarli

Aktualizacja: 2012-10-8 9:07 pm

Krakowski oddział IPN umorzył kilka wątków śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu. Chodzi m.in. o represje na członkach rodzin żołnierzy z ugrupowania  “Ognia”. Powodem umorzenia była śmierć sprawców czynu lub ich nieustalenie.

Pierwszy z umorzonych wątków dotyczył znęcania się nad 47 pozbawionymi wolności od 19 września 1946 roku do 15 lutego 1947 roku członkami rodzin żołnierzy por. Józefa Kurasia “Ognia”. Osoby te zostały aresztowane, a potem wysiedlone i przez pół roku przetrzymywane w areszcie – funkcjonariusze UB chcieli w ten sposób uzyskać informacje o ugrupowaniu “Ognia” i wymusić ujawnienie się jego żołnierzy.

Drugi umorzony wątek dotyczy zabójstwa 11 lutego 1947 roku w willi Śmiechówka w Kościelisku trzech członków ugrupowania “Ognia”: Kazimierza Marduły, Mieczysława Żebrowskiego i Józef Szczota, przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu, Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie i żołnierzy plutonu operacyjnego wojsk wewnętrznych województwa krakowskiego.

Kolejne umorzenie dotyczy stosowania represji wobec 13 osób, w tym licealistów z Nowego Targu – rzekomych członków nieistniejącej młodzieżowej organizacji Wulkan. W rzeczywistości w celach propagandowych UB do sprawy dwójki licealistów wysyłających ulotki dołączyło inne osoby, w tym kupca i księdza, by wykazać ideologiczne deprawowanie młodzieży.

Represje polegały na fizycznym i moralnym znęcaniu się nad aresztowanymi w okresie od września do listopada 1948 roku w Nowym Targu. Obejmowały wielokrotne, długotrwałe przesłuchania, bicie oraz kopanie po całym ciele, wypowiadanie gróźb, które wzbudziły w pokrzywdzonych uzasadnioną obawę ich spełnienia. Ustaleni trzej sprawcy represji już nie żyją, a pozostali nie zostali wykryci, dlatego śledztwo umorzono.

Postanowienia o umorzeniu nie są prawomocne.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=61775 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]