Aktualizacja strony została wstrzymana

Kolejna amerykańsko-rosyjska afera szpiegowska?

Na terenie Stanów Zjednoczonych aresztowano osiem osób, podejrzanych o działalność agenturalną na rzecz Rosji.

Prokuratura w Nowym Jorku postawiła zarzuty jedenastu osobom, powiązanym z rosyjskim wywiadem, których zadaniem było pozyskiwanie informacji na temat nowoczesnych technologii wojskowych. Osiem osób trafiło już do aresztu. Reszta nie została zatrzymana, ponieważ przebywa w Rosji.

Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, oświadczył, że trwają prace nad ustaleniem, czy aresztowane osoby posiadają obywatelstwo Federacji Rosyjskiej. Z kolei Aleksander Łukaszewicz, rzecznik MSZ, przypomniał, że władze Stanów Zjednoczonych nie powiadomiły rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Nowym Jorku o zatrzymaniu obywateli Rosji.

Oprócz wspomnianych osób w aferę zamieszane są dwie spółki – amerykańska (Arc Electronics) oraz rosyjska (Apeks). Właścicielem obydwu jest Aleksander Fiszczenko, główny podejrzany w sprawie, posiadający podwójne, amerykańsko-rosyjskiej, obywatelstwo.

Według danych zebranych przez amerykańskich śledczych rosyjskiej grupie udało się uzyskać informacje dotyczące podzespołów mikroelektronicznych, wykorzystywanych do celów wojskowych.

Źródło: pik.tv

(BC)

Za: Portal Arkana (05-10-2012) | http://www.portal.arcana.pl/,3282.html

Skip to content