Belgowie złapali rosyjskiego szpiega

Aktualizacja: 2012-10-5 9:44 pm

Belgijski dyplomata mógł przez przeszło 20 lat współpracować z wywiadem radzieckim i rosyjskim. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. 57-letni dyplomata, którego nazwiska nie ujawniono, był ostatnio konsulem w Kopenhadze.

Został odwołany do kraju i zawieszony w pełnieniu czynności służbowych. Rozpoczęte śledztwo dotyczy szpiegostwa, ujawnienia tajemnicy służbowej i przyjmowania korzyści materialnych. Belgijski kontrwywiad przypuszcza, że radziecki wywiad mógł zainteresować się dyplomatą jeszcze w latach 80-tych, gdy był zastępcą belgijskiego konsula w Tokio. Podejrzany pracował następnie w Afryce, Nowym Jorku i Lizbonie. Kontrwywiad ustalił, że wielokrotnie kontaktował się tam z Rosjanami. Mógł im przekazywać między innymi informacje o sprawach konsularnych i prawnych.

IAR/KRESY.PL

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=61694 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]