Aktualizacja strony została wstrzymana

Komorowski ograniczył prawo do zgromadzeń

Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach – podała Kancelaria Prezydenta. Nic zaskakującego, bo nowelizacja przegłosowana w Sejmie przez Platformę Obywatelską była pomysłem właśnie Komorowskiego. Już teraz szykanowani są uczestnicy antyrządowych demonstracji. Od dzisiaj będzie jeszcze gorzej.

Projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach skierował do Sejmu prezydent. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Zmiany w przepisach o zgromadzeniach krytykowały organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O odrzucenie nowelizacji apelował przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Solidarność już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów. 

Znowelizowana ustawa daje gminom możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie. Zmienia też przepisy karne i wprowadza kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego tego zgromadzenia.

Autor: gb, | Źródło: niezalezna.pl

Za: niezalezna.pl (2012-10-04) | http://niezalezna.pl/33516-komorowski-ograniczyl-prawo-do-zgromadzen

Skip to content