Podwyższenie wieku emerytalnego w Rosji

Rosjanie będą musieli dłużej pracować. Eksperci już ostrzegają przed krachem systemu ubezpieczeń społecznych. Publiczne dyskusje na ten temat ograniczył kilka miesięcy temu Władimir Putin, zapowiadając w kampanii wyborczej, że „nie będzie żadnego majstrowania przy wieku emerytalnym”. Obecnie w Rosji kobiety mogą iść na emeryturę w wieku 55, a mężczyźni 60 lat.

Propozycje przygotowywane przez resort finansów zakładają najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn a dopiero później wydłużenie go do 65 lat. Projekt ten jednak na razie nie ma szans na realizację ze względu na polityczne obietnice prezydenta. 

Perspektywa dłuższej pracy nie oburza Rosjan, ale nie wierzą w rychłe reformy. „Ja już 15 lat pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego i nie widzę w tym nic strasznego” – opowiada jeden z lekarzy moskiewskiego szpitala. „W Rosji mężczyźni średnio dożywają 57 – 60 lat. Kto więc dożyje do emerytury?” – zastanawia się stołeczny taksówkarz. 

Rosjanie nie wierzą ekspertom i przekonują, że w ich kraju są dwie statystyki: jedna dla polityków a druga dla prostych ludzi. Rządowy projekt reformy emerytalnej ma zostać przedstawiony prezydentowi Putinowi do końca października. W najłagodniejszym wariancie, najprawdopodobniej będzie on zakładał, że na emeryturę mogą iść osoby, które przepracowały 45 lat. 

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (14 wrzesnia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/podwyzszenie-wieku-emerytalnego-w-rosji

Skip to content