Niemcy i Rosja dzielą Mołdawię na swoje strefy wpływów?

Hakerzy Anonymous i portal Wikileaks ujawnili informację dotyczącą porozumienia między przywódcami mocarstw dotyczącego Mołdawii i Naddniestrza.

Plan miał być podpisany w Meseberg w 2010 r., a omówiony wcześniej przez kanclerz RFN i ówczesnego premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Według planu Republika Mołdowy powinna stać się federacją, a Naddniestrze otrzymać specjalny status. O kwestii wycofania stamtąd rosyjskiego wojska nie wspomniano. Podzielenie i zdecentralizowanie małego państwa ostatecznie pogrzebałoby szanse na niezależność Kiszyniowa i usankcjonowałoby prawnie obecność Rosji w Naddniestrzu.

Głos w tej sprawie (dla rumuńskich mediów) zabrał analityk Eurasia Stratfor Lauren Goodrich, który stwierdził, że na mocy porozumienia Berlin-Moskwa Naddniestrze miałoby otrzymać do 15% miejsc w parlamencie w Republice Mołdowy. Forsowanie tego planu miały przeprowadzić Niemcy, jako, że politycy mołdawscy bardzo liczą się ze zdaniem Niemiec a dodatkowo mieli otrzymać zapewnienie o zwiększeniu niemieckich inwestycji w regionie.

Jak twierdzi Goodrich, USA nie są zadowolone z sytuacji, ale obecnie nie chcą konfrontacji z Rosją i liczą, że inne państwa zainteresowane Europą Środkowowschodnią (Polska, Litwa, Rumunia, Wielka Brytania) będą w tej sprawie interweniowały.

Nowa runda negocjacji w spawie Naddniestrza w formacie 5+2 (Rosja, Ukraina, USA, Mołdawia, Naddniestrze + jako aktywni obserwatorzy: Unia Europejska i OBWE) ma się odbyć w Wiedniu w dniach 12-13 września. Dzień wcześniej premier Republiki Mołdowy Vlad Filat odbywa podróż do Moskwy…

Źródło: gzt.md

Za: Portal Arkana (08-09-2012) | http://www.portal.arcana.pl/Niemcy-i-rosja-dziela-moldawie-na-swoje-strefy-wplywow,3228.html

Skip to content