Pakistan: imam podejrzany o sprowokowanie aresztowania chrześcijanki

Aktualizacja: 2012-09-2 9:00 pm

Pakistańska policja zatrzymała imama podejrzanego o prowokację, której skutkiem było aresztowanie niepełnosprawnej chrześcijańskiej dziewczynki oskarżonej o znieważenie Koranu. Sprawa nieletniej i cierpiącej na zespół Downa Rimshy Masih, sądzonej według obowiązującego prawa o bluźnierstwie o podpalenie świętej księgi islamu, od dwóch tygodni bulwersuje światową opinię publiczną.

W śledztwie pojawił się jednak nowy wątek. O włożenie do torby dziewczynki nadpalonych stron Koranu podejrzewany jest zatrzymany imam Khalid Jadoon Chishti, jeden z głównych oskarżycieli. Strony te, znalezione u Rimshy, wywołały reakcję rozwścieczonego tłumu żądającego śmierci dziewczynki. Jako, że nie ma ona żadnej metryki urodzenia, biegli sądowi, po przeprowadzonych badaniach, określili jej wiek na mniej niż 14 lat. Dziecko przebywa w szczególnie strzeżonym więzieniu, a jej areszt przedłużono o następne dwa tygodnie.

Rodzina Rimshy otrzymała policyjną ochronę, wiele innych rodzin chrześcijańskich opuściło miejsce wydarzeń w obawie o życie. Prawo o bluźnierstwie jest bowiem często okazją do samosądów. Ojciec dziewczynki powiedział, że lęka się o życie swojej córki, jak i całej rodziny. Zwrócił się też do prezydenta Asifa Ala Zardariego o akt łaski wobec dziecka.

lg/ rv, bbc

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60479 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]