Aktualizacja strony została wstrzymana

Szwajcarscy specjaliści szkolą rosyjskie jednostki górskie?

Według „Euromag”, rosyjskiego magazynu zajmującego się sprawami europejskimi, w życie wchodzi właśnie odpowiednia umowa pomiędzy rosyjskimi i szwajcarskimi siłami zbrojnymi.

Zgodnie z założeniami dokumentu szwajcarscy specjaliści będą szkolić swoich rosyjskich kolegów w założeniach taktyki i strategii prowadzenia wojny w warunkach wysokogórskich. Pierwsze dwa kursy odbędą się jeszcze tego lata w Alpach.

„Ustaliliśmy, że będziemy wymieniać się doświadczeniami. Szkolenia zaplanowano zarówno w Rosji, jak i Szwajcarii. Tematyka kursów dotyczyć będzie zasad prowadzenia wojny w górach. Szwajcarzy posiadają w tym zakresie najlepsze przygotowanie z możliwych” – poinformował szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Nikołaj Makarow.

Fakt podpisania umowy z Rosją nie spodobał się wielu organizacjom praw człowieka w Szwajcarii. Podkreślają one, że Moskwa nie tylko łamie podstawowe prawa obywatelskie podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich, ale także zaangażowała się w pomoc dla Baszara al-Assada. Pisma protestacyjne wpłynęły przede wszystkim do André Blattmanna, szwajcarskiego Chef der Armee.

Blattmann tłumaczy, że Szwajcaria nie powinna rezygnować z programu współpracy z rosyjskim wojskiem, ponieważ szkolenie specjalistów w zakresie działań w warunkach wysokogórskich może przyczynić się do pomocy ludności cywilnej w przypadku sytuacji kryzysowych.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana (24-07-2012) | http://www.portal.arcana.pl/Szwajcarscy-specjalisci-szkola-rosyjskie-jednostki-gorskie,3111.html