Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja: złupione archiwalia wrócą do Polski?

Polska może wkrótce odzyskać znaczną cześć archiwaliów przechowywanych na terytorium Rosji. O szczegółach współpracy w tej dziedzinie rozmawiali w Moskwie ministrowie kultury: Polski – Bogdan Zdrojewski i Rosji – Władimir Medinski.

Według Bogdana Zdrojewskiego – współpraca polskich i rosyjskich ekspertów może rozpocząć się dość szybko. Minister kultury nie wykluczył, że już w lipcu. Przypomniał, że chodzi o dokumenty dotyczące prawie 200 lat historii. Są to między innymi: dokumenty związane ze zbrodnią katyńską, wojną polsko – bolszewicką i okresem zaborów. 

W trakcie wizyty Bogdana Zdrojewskiego w Moskwie uzgodniono również szczegóły współpracy kulturalnej na najbliższe lata. Szczególną uwagę zwrócono na organizację w 2015 roku „roku kultury polskiej w Rosji i kultury rosyjskiej w Polsce”. 

IAR/KRESY.PL

Rosja zwróci Polsce archiwa wywiadu II RP

Rosja jest gotowa zwrócić Polsce archiwalia przejęte w czasie II wojny światowej. Dotyczy to także akt polskiego wywiadu.

Jak poinformował w czwartek w Moskwie minister kultury Bogdan Zdrojewski, Polska przyjęła rosyjską propozycję współpracy w zakresie archiwaliów. Rosjanie są gotowi zwrócić dokumenty przejęte w trakcie II wojny światowej. Profesor Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych podkreśla, że strona polska oczekuje teraz na szczegółowy wykaz materiałów.

W kręgu historyków, profesjonalistów i archiwistów to są rzeczy raczej znane. Największą część pod względem ilościowym, ale zaliczyłbym ją także do najważniejszych merytorycznie archiwaliów, stanowią akta wywiadu polskiego z okresu II Rzeczypospolitej – tzw. akta „dwójki”” – ocenił prof. Stępniak.

Należy też zwrócić uwagę na materiały Senatu Wolnego Miasta Gdańska. Te dokumenty w istotnym procencie były przez Rosjan po wojnie zwracane, ale dokonywano licznych wyłączeń i to, co zasługuje na baczną uwagę, to fakt by Rosjanie zwrócili nam te akta. Są też materiały, które u nas potocznie nazywa się „archiwum belwederskim”. To niezwykle ważne historycznie i cenne pod względem merytorycznym, istotne dla tożsamości narodowej i państwowej Polaków, materiały zgromadzone w wyniku działalności Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski. Materiały Instytutu Piłsudskiego wymieszano z dokumentacją i materiałami archiwalnymi, które zgromadziło Muzeum Belwederskie – po śmierci marszałka – tłumaczył Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

O zwrot tych materiałów Polska ubiega się już od dłuższego czasu. Z kolei Rosjanie są zainteresowani dokumentacją niemieckich instytucji działających do roku 1945 na terenie dzisiejszego okręgu kaliningradzkiego.

Źródło: polskatimes.pl

mat

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2012-06-28)

Za: Kresy.pl (28 czerwca 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,kultura?zobacz/rosja-zlupione-archiwalia-wroca-do-polski

Skip to content