Wilno: zdewastowano mauzoleum Matki i Serca Syna

Akt wandalizmu w Wilnie: nieznani sprawcy zniszczyli Płytę Mauzoleum Matki i Serca Józefa Piłsudskiego. Po obydwu stronach mauzoleum pomarańczową farbą namalowano słupy Giedymina – historyczne godło Litwy. Farbą został też oblany pomnik. Policja wszczęła już dochodzenie w tej sprawie. Nadkomisarz Policji Wileńskiej Antoni Mikulski zapewnił, że sprawcy zostaną ujęci, grozi im za to rok pozbawienia wolności.

Do aktów wandalizmu doszło również w miniony weekend w jednej ze świątyń wileńskich, w kościele Świętego Jana Bosko. Na białych murach kościoła, w nocy z niedzieli na poniedziałek, również namalowano czarną farbą słupy Giedymina. Policja na razie nie jest skłonna łączyć tej sprawy z dewastacją Płyty Marszałka Piłsudskiego. 

Słupy Giedymina to historyczne godło Litwy , stosowane niekiedy obok oficjalnego znaku „Pogoni”. Były znakiem rodowym Wielkiego Księcia Giedymina i jego syna Kiejstuta oraz ich potomków.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (18 czerwca 2012 ) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polacy?zobacz/wilno-zdewastowano-mauzoleum-matki-i-serca-syna

Skip to content