Bractwo św. Piusa X oczekuje autonomii

Jak donosi DICI przełożony Bractwa św. Piusa X – biskup Bernard Fellay – podkreślił, iż Bractwo oczekuje od Watykanu autonomii dla siebie w stosunku do biskupów diecezjalnych. W wywiadzie udzielonym DICI biskup przypomniał również o zastrzeżeniach jakie maja przedstawiciele Bractwa wobec ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego oraz wolności religijnej.

Biskup ostrzegł członków Bractwa przed dążeniem do zrealizowania idei Kościoła idealnego, w rzeczywistości bowiem nie ma on najmniejszych szans na istnienie. Oczekiwanie, iż zostanie on zatem oczyszczony ze wszystkich  błędów, odrodzony jest niemożliwe do zrealizowania. Przeszłość Kościoła dowodzi, ze może on odradzać się, funkcjonować i rozwijać się mimo błędów, które wynikają z niedoskonałości natury ludzkiej. To jednak nie zaszkodziło świętym reformatorom – biskupi działali od zawsze wśród błędów, ich zadaniem było przekonać do prawdy tych, którzy się mylili. Bractwo chce tak właśnie czynić – pracować tak jak reformatorzy przez wieki funkcjonowania Kościoła Katolickiego. Zdaniem biskupa Bractwo powinno mieć w KK wyjątkowy status – nie zadowala Bractwa status prałatury personalnej – tak jak funkcjonuje na przykład Opus Dei. Bractwo jest zainteresowane statusem takiego rodzaju jak ordynariat polowy. Bractwu zależy bowiem na tym, by posiadać „zwyczajną jurysdykcję nad wiernymi”. Będzie to status pozwalający na pełnienie roli zbliżonej do diecezji. Jurysdykcja rozciągałaby się na wszystkich wiernych niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Zdaniem biskupa wszystkie kościoły, kaplica, szkoły, podobnie jak przeoraty oraz zgromadzenia afiliowane do Bractwa byłyby tym samym uznane mając rzeczywistą autonomię w procesie pełnienia swojej posługi. Jak podkreślił biskup – zależy mu na budowaniu relacji na poziomie biskupa z biskupem, a nie na zasadzie podległości.

Źródło: DICI

Za: Christianitas.pl | http://christianitas.pl/?sr=!czytaj&dz=11&id=1798

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content