Aktualizacja strony została wstrzymana

Nowy Meksyk: Odejście od katolickiej tożsamości przyczyną przejęcia katolickiej uczelni przez świecką placówkę

Zarząd uniwersytetu New Mexico Highlands University w Las Vegas zaakceptował przejęcie kontroli nad zadłużoną katolicką uczelnią College of Santa Fe. Plany te zostały skrytykowane przez organizację Cardinal Newman Society (CNS), znaną z walki o utrwalanie katolickiej tożsamości uczelni katolickich.

Prezydent Stowarzyszenia im. Kardynała Newmana, Patrick Reilly skomentował tę sytuację mówiąc, iż „Katolickie uczelnie chcące sprostać konkurencji w trudnych ekonomicznie czasach, muszą oferować studentom autentyczną katolicką tożsamość, czyli coś, co jest unikalne i wartościowe. Chcielibyśmy, aby to wydarzenie przebudziło wszystkie uczelnie katolickie zainteresowane jedynie nominalnie religijną etykietą”. Reilly podkreślił, że przyczyną tego zdarzenia było odejście uczelni od katolickiej tożsamości: „W ostatnich dekadach, uniwersytet College of Santa Fe, znacznie oddalił się od unikalnej tożsamości katolickiej.”

Katolicka uczelnia College of Santa Fe jest najstarszą uczelnią w stanie Nowy Meksyk, założoną w 1859 roku przez braci Lasalianów (wspólnota zakonna założona przez św. Jana Chrzciciela de la Salle). W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stawała się jednostką coraz bardziej zsekularyzowaną, tracącą katolicką tożsamość, a zamiast tego specjalizującą się we współczesnej psychologii, modernistycznej sztuce czy muzyce (studia w zakresie jazzu czy muzyki funk).

Decyzja o przejęciu uczelni musi być zaaprobowana przez komisję stanową do spraw uczelni wyższych. Po ostatecznej decyzji, uniwersytet New Mexico Highlands University przejmie tereny i budynki katolickiej uczelni i przefinansuje jej dług, który urósł do 35 milionów dolarów.


Na podstawie: Catholic News Agency


Skip to content