Portugalczycy będą pracować w Boże Ciało i Wszystkich Świętych

Aktualizacja: 2012-05-9 11:11 am

Stolica Apostolska poinformowała, o porozumieniu zawartym z rządem premiera Pedra Passosa Coelho. Warunki umowy przewidują, że w 2013 roku z oficjalnego portugalskiego kalendarza znikną dwa święta religijne. Stan taki ma potrwać przez 5 lat. Usunięcia świąt chciały UE i MFW.

Przedstawiciel rządu podkreślił, że zmiana była wymagana przez warunki umowy o pomocy zewnętrznej, jaką w maju 2011 roku Portugalia zawarła z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które dały jej wielomiliardową pożyczkę w zamian za realizację restrykcyjnego planu oszczędnościowego.

Zgodnie z dokumentem obchody Bożego Ciała zostaną przeniesione na najbliższą temu świętu niedzielę. Termin obchodów Wszystkich Świętych pozostaje bez zmian, z tym, że traci on charakter dnia wolnego od pracy. Nowy kalendarz pracy wchodzi w życie z roczną zwłoką, przez co zawarte porozumienie odbiega od ubiegłorocznych ustaleń pomiędzy rządem Coelho i Konferencją Episkopatu Portugalii, według których likwidacja obu świąt miała nastąpić już w 2012 roku.

Jako podstawę tych zmian, rząd podaje “zaangażowanie w przezwyciężenie kryzysu gospodarczego i finansowego, który uderzył w Portugalię”.

Rząd z zadowoleniem przyjmuje poczucie odpowiedzialności partnerów społecznych i podkreśla konstruktywne podejście Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Portugalii – czytamy w oświadczeniu strony rządowej.

Większość biskupów niechętnie przyjęła rządową propozycję likwidacji dwóch świąt religijnych.

– Najchętniej nie rezygnowalibyśmy z żadnego święta. Niestety jesteśmy zobowiązani do negocjacji z rządem i do wzajemnej współpracy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii, kardynał Jose Policarpo.

Źródło: agencia.ecclesia.pt

luk

 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=56504 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]