Aktualizacja strony została wstrzymana

Portugalczycy będą pracować w Boże Ciało i Wszystkich Świętych

Stolica Apostolska poinformowała, o porozumieniu zawartym z rządem premiera Pedra Passosa Coelho. Warunki umowy przewidują, że w 2013 roku z oficjalnego portugalskiego kalendarza znikną dwa święta religijne. Stan taki ma potrwać przez 5 lat. Usunięcia świąt chciały UE i MFW.

Przedstawiciel rządu podkreślił, że zmiana była wymagana przez warunki umowy o pomocy zewnętrznej, jaką w maju 2011 roku Portugalia zawarła z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które dały jej wielomiliardową pożyczkę w zamian za realizację restrykcyjnego planu oszczędnościowego.

Zgodnie z dokumentem obchody Bożego Ciała zostaną przeniesione na najbliższą temu świętu niedzielę. Termin obchodów Wszystkich Świętych pozostaje bez zmian, z tym, że traci on charakter dnia wolnego od pracy. Nowy kalendarz pracy wchodzi w życie z roczną zwłoką, przez co zawarte porozumienie odbiega od ubiegłorocznych ustaleń pomiędzy rządem Coelho i Konferencją Episkopatu Portugalii, według których likwidacja obu świąt miała nastąpić już w 2012 roku.

Jako podstawę tych zmian, rząd podaje „zaangażowanie w przezwyciężenie kryzysu gospodarczego i finansowego, który uderzył w Portugalię”.

Rząd z zadowoleniem przyjmuje poczucie odpowiedzialności partnerów społecznych i podkreśla konstruktywne podejście Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Portugalii – czytamy w oświadczeniu strony rządowej.

Większość biskupów niechętnie przyjęła rządową propozycję likwidacji dwóch świąt religijnych.

– Najchętniej nie rezygnowalibyśmy z żadnego święta. Niestety jesteśmy zobowiązani do negocjacji z rządem i do wzajemnej współpracy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii, kardynał Jose Policarpo.

Źródło: agencia.ecclesia.pt

luk

 

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2012-05-09) | http://www.pch24.pl/portugalczycy-beda-pracowac-w-boze-cialo-i-wszystkich-swietych-,2411,i.html

Skip to content