Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja oznacza Polskę jako swoją strefę obronną

Na mapach obrony przeciwrakietowej kraje bałtyckie oraz Polska nadal oznaczane są przez Rosję jako rosyjska strefa obronna – zauważył litewski polityk, który uczestniczył w moskiewskiej konferencji dotyczącej systemu tarczy antyrakietowej.

– Rosjanie, jak się okazało, nadal posługują się mapami z podziałem na sektory, na których Litwa, Łotwa, Estonia i część Polski znajdują się w rosyjskiej strefie obronnej. […] Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego generał Nikołaj Makarow ponownie pokazał tę samą starą mapę, gdzie kraje bałtyckie są zakwalifikowane do rosyjskiej strefy obronnej – powiedział dyrektor ds. polityki litewskiego Ministerstwa Ochrony Kraju (MOK) Vaidotas Urbelis.

Ponadto zdaniem Urbelisa Rosja oczekuje gwarancji prawnych lub wspólnego systemu obrony, na który NATO po prostu nie może się zgodzić.

– Rosjanie domagają się albo gwarancji prawnych, że system NATO nie będzie skierowany przeciwko nim, albo też jakiegoś wspólnego systemu, co z kolei trudno sobie wyobrazić. Oznaczałoby to, że Rosja praktycznie uczestniczyłaby w procesie decyzyjnym NATO, co jest mało realistyczne zarówno pod względem politycznym, jak i operacyjnym – tłumaczy Vaidotas Urbelis.

Dyrektor ds. polityki litewskiego Ministerstwa Obrony Kraju negatywnie odniósł się do rozmieszczenia w Obwodzie Kaliningradzkim pocisków balistycznych ziemia-powietrze i ziemia-ziemia.

– Oczywiście oceniamy to w sposób negatywny, ponieważ nie ma sensu, by Rosja wkładała tak wiele wysiłku w militaryzację Obwodu Kaliningradzkiego – powiedział Vaidotas Urbelis.

Autor: pł, | Źródło: Niezależna.pl, pl.delfi.lt, 15min.lt,

Za: niezalezna.pl (2012-05-05) | http://niezalezna.pl/27838-rosja-oznacza-polske-jako-swoja-strefe-obronna

Skip to content