Polska musi przyjąć 5 mln emigrantów

Aktualizacja: 2012-05-5 10:19 pm

Według szacunków NBP, aby nie zabrakło rąk do pracy Polska musi przyjąć 5,2 mln emigrantów. Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie nie chcą się osiedlać w Polsce. A nasz kraj ich nie namawia – informuje “Rzeczpospolita”.

To oznacza, że powinno się osiedlać w Polsce 100 tys. osób rocznie. Nic nie wskazuje jednak na to, że tak się stanie. Polska nie prowadzi skutecznej polityki migracyjnej.

Potwierdzają to najnowsze badania sytuacji cudzoziemek zza wschodniej granicy. – Do tej pory małżeństwa z Polakami były najszybszym i najłatwiejszym sposobem na uzyskanie legalnego pobytu na terenie UE, taką przepustką do lepszego życia – mówi prof. Krystyna Iglicka, autorka badań, rektor Uczelni Łazarskiego. Teraz to się zmieniło. – Dane wskazują, że w ostatnich dwóch latach liczba Ukrainek i Białorusinek zakładających tu rodziny zmniejszyła się o prawie 10 proc., a liczba urodzonych przez nie dzieci o jedną szóstą. Imigranci ze Wschodu nie chcą już osiedlać się w Polsce – wskazuje Iglicka.

Narzekają m.in. na dyskryminację na rynku pracy: polscy przedsiębiorcy mają dla imigrantek w zasadzie dwa rodzaje ofert: sprzątanie i praca w agencjach towarzyskich. Często nie ma dla nich znaczenia fakt, że starająca się o zatrudnienie Ukrainka czy Białorusinka ma ukończone studia czy zna język polski. – Czasami dla pracodawców problemem jest nasz wschodni akcent – mówi Viktoria Levandowska, Ukrainka, która przyjechała do Polski na studia.

Eksperci zauważyli, że przez bariery na polskim rynku pracy najlepiej przebijają się Rosjanki. – Są znacznie bardziej pewne siebie niż pozostałe imigrantki. Najgorzej radzą sobie natomiast Białorusinki i też one są znacznie częściej wykorzystywane przez nieuczciwych pracodawców – tłumaczy Iglicka.

Polska to trudny kraj dla imigrantów. – Przyjazd tu nie jest już dla nich awansem społecznym, przeciwnie, często wiąże się z degradacją ekonomiczną – tłumaczy prof. Iglicka.

Więcej: www.rp.pl/artykul/10,870144-Polska-to-nie-kraj-dla-imigranta.html

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=56338 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]