Komorowski nagle próbuje być koncyliacyjny – Zbigniew Kuźmiuk

1. Prezydent Komorowski wczoraj przy okazji podpisywania nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustawy o sporcie, wprowadzającej obowiązek umieszczania orła na strojach reprezentacji Polski, dosyć niespodziewanie zaapelował do wszystkich środowisk politycznych i zawodowych aby w czasie Euro 2012 nie organizowały protestów.

Sformułował to następująco „jeżeli chcemy ,żeby to wielkie wydarzenie sportowe wiązało nas mocniej pozytywnymi przeżyciami, to warto przemyśleć, czy wszystkie, pewnie w znacznej mierze ważne racje, stojące za pomysłami na strajki, demonstracje, manifestacje – po prostu przenieść na późniejszy okres”.

To rzeczywiście interesująca próba zadbania o spokój w okresie kiedy będą się w Polsce odbywały rozgrywki Euro 2012, tyle tylko, że zgłoszona stanowczo za późno i po długim milczeniu Komorowskiego w sprawach, w których olbrzymie niezadowolenie społeczne narastało całymi miesiącami.

2. Jedna z nich do sprawa wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Nie dość, że rządzący Platforma i PSL (a to z nimi jak można się domyślać co najmniej sympatyzuje obecny prezydent), zignorowali blisko 2 mln podpisów zebranych przez związkowców z Solidarności aby w tej sprawie zorganizować referendum, to jeszcze w najwyższym stopniu ich irytują, przedstawianą argumentacją.

Te argumenty to wyraźne podwyższenie przyszłych emerytur dla kobiet nawet o 70% a także spodziewany brak rąk do pracy w Polsce już w najbliższych latach. Na obydwa ludzie reagują niezwykle nerwowo.

Już raz bowiem w roku 1998 obiecywano Polakom wysokie emerytury z OFE reklamując je telewizyjnymi spotami w których starsi ludzie odpoczywali nad ciepłymi morzami pod palmami a już w 2009 roku okazało się,że pierwsze emerytury wypłacane kobietom z filara kapitałowego nie przekraczają 100 zł miesięcznie.

Przewidywany brak rąk do pracy w Polsce powoduje wręcz furię u ponad 2 mln bezrobotnych w tym w szczególności ponad 1 mln w wieku od 18 do 34 lat, którzy zaczynają swoje dorosłe życie od bycia bezrobotnymi, a także u ponad 1 mln tych, którzy już na stałe opuścili Polskę poszukując miejsc pracy poza jej granicami.

Poza tym wręcz cegłę do wprowadzenia Polaków w błąd w sprawie wieku emerytalnego, dołożył sam prezydent Komorowski. W czasie kampanii wyborczej w 2010 roku, zaprzeczał że jest konieczne podwyższenie wieku emerytalnego twierdząc „ można stworzyć możliwość wyboru – na przykład z wyższą emeryturą. Nic na siłę”.

3. Druga z tych spraw wywołujących masowe niezadowolenie i związane z nim protesty to nieprzyznanie miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Mimo już ponad 2 mln podpisów, marszów w których uczestniczyło już kilkaset tysięcy ludzi w kilkudziesięciu miastach Polski, przedstawiciele w KRRiT z nominacji prezydenta Komorowskiego, Jan Dworak i Krzysztof Luft, wręcz drwią sobie z sytuacji do której sami doprowadzili.

Szef KRRiT powtarza, że do jego instytucji przyszło 60 tysięcy listów z podpisami ale on ich nie będzie liczył bo nie ma do tego ludzi w sytuacji kiedy zatrudnia on aż 130 pracowników. Z kolei Krzysztof Luft zapewnia, że TV Trwam będzie nadawała i bez miejsca na multipleksie, choć nie dodaje, że żeby ją odbierać, potrzebna jest albo antena satelitarna albo wykupienie abonamentu w kablówce.

Prezydent Komorowski nigdy nie zareagował na tego rodzaju wypowiedzi swoich przedstawicieli w KRRiT, które nie tylko nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom milionów protestujących Polaków, a wręcz ich wypowiedzi są dolewaniem oliwy do ognia.

4. W tej sytuacji jego obecna koncyliacyjna postawa i apele do potencjalnych protestujących aby tego nie robili bo popsują sportowe święto, jest jak to określił rzecznik Solidarności „ponury żart i hipokryzja”.

Panie Prezydencie z takimi apelami mógłby Pan występować, gdyby w tych dwóch sprawach, chociaż przysłowiowym palcem Pan by kiwnął.

A ponieważ nie zrobił Pan nic, a nawet uczestniczył we wprowadzaniu Polaków w błąd w sprawie wieku emerytalnego, to trudno się dziwić, że ten apel spotkał się z takim chłodnym odzewem.

Zbigniew Kuźmiuk

Za: Zbigniew Kuźmiuk blog (03.05.2012) | http://zbigniewkuzmiuk.salon24.pl/414086,komorowski-nagle-probuje-byc-koncyliacyjny

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content