Watykan: Kościół przeciwny władzy światowej, ale chce przejrzystości w finansach i nauce

Aktualizacja: 2012-05-3 10:38 am

Nikt w Kościele nie chce ogólnoświatowej władzy, jest to szalona utopia. Potrzebne są natomiast ogólnoświatowe mechanizmy kontroli dotyczące finansów, gospodarki i badań naukowych. W tych dziedzinach należy dążyć do pełnej transparencji. Tak podsumował zakończone właśnie w Watykanie posiedzenie Papieskiej Akademii Nauk Społecznych abp Roland Minnerath, metropolita Dijon we Francji, jeden z założycieli tej watykańskiej instytucji. W imieniu akademików przedstawił on dziennikarzom tematykę obrad, która tym razem była bardzo rozległa, dotyczyła bowiem szeroko pojętego porządku międzynarodowego. Odnośnie do idei władzy światowej przypomniano znaczenie zasady pomocniczości, która jest fundamentem katolickiej nauki społecznej.

Akademicy z uznaniem odnieśli się natomiast do ogólnoświatowych form komunikacji, choćby takich, jak Wikipedia, którą zaprezentował w Watykanie jej założyciel Jimmy Wales. Zwrócono natomiast uwagę na ograniczenia sieci społecznościowych, takich jak Facebook. Dają one fałszywe wrażenie, że się posiada tysiące, a nawet miliony przyjaciół na całym świecie. Nie rozwiązują jednak problemu samotności, który coraz częściej nęka dziś współczesnego człowieka – podkreśliła na konferencji prasowej prof. Margareth Archer z Lozanny.

kb/ rv, ansa, asca

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=56214 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]