Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem, wydaliła ambasadora

Rząd Boliwii wydał decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem i wydaleniu jego ambasadorów – oświadczył 14 stycznia br. prezydent Evo Morales.

Decyzja Boliwii jest efektem izraelskiej agresji militarnej w Strefie Gazy. „Biorąc pod uwagę te śmiertelne ataki przeciwko ludzkości, Boliwia wstrzymuje stosunki dyplomatyczne z Izraelem” – powiedział Morales, który zagroził premierowi Izraela Ehud Olmertowi oraz jego rządowi postawienie ich przed sądem z oskarżenia o przestępstwa kryminalne, oraz wezwał do cofnięcia Nagrody Nobla prezydentowi Izraela, Szymonowi Peresowi.

Rząd w La Paz umotywował swą decyzję „okrutnymi prześladowaniami Palestyńczyków, dokonywanymi przez władze izraelskie”. Izraelskie „odrażające ataki na ludność cywilną są idealnym przykładem izraelskiego państwa terrorystycznego”.

„Przestępstwa kryminalne popełnione przez rząd Izraela burzą pokój i stabilizacje na świecie” -powiedział Morales. Nazwał on ostatnią izraelską inwazję „aktem ludobójstwa”.

Izrael rozpoczął miliarną ofensywę w grudniu ubiegłego roku określając ją jak konieczność powstrzymania rakietowych ataków bojowników Hamasu na Izrael. W wyniku walk, zginęło do tej pory prawie 1100 Palestyńczyków, zaś Izrael stracił 12 żołnierzy, w tym 4 zabitych w wyniku przypadkowego ostrzelania przez swoje własne wojska.

Morales sprawuje funkcję prezydenta Boliwii od 2006 roku i jest w ścisłych stosunkach z prezydentem Wenezueli, Hugo Chavez. Wenezuela w zeszłym tygodniu, jako pierwszy kraj na świecie wydaliła ambasadora Izraela i personel dyplomatyczny.

Konsul izraelski w La Paz, Roberto Nelkenbaum powiedział agencji Reuters, że „Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego potwierdzenia od rządu w Boliwii”.


ZOB. RÓWNIEŻ:


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content