Wenezuela wydaliła ambasadora izraelskiego

Aktualizacja: 2009-01-7 2:39 pm

Wenezuela podjęła decyzję o natychmiastowym wydaleniu izraelskiego ambasadora, w proteście przeciwko ofensywie wojsk izraelskich w Strefie Gazy.

Akredytowany w Caracas ambasador Shlomo Cohen otrzymał status persona non grata i wraz z kilkoma innymi dyplomatami izraelskimi został wydalony z Wenezueli.

Wenezuela jest pierwszym krajem na świecie, który podjął tak zdecydowane kroki. Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez w ostrych słowach potępił akcję zbrojną Izraela, jednocześnie apelując do obywateli Izraela o wyrażenie sprzeciwu wobec działań rządu izraelskiego.

“Armia izraelska tchórzliwie atakuje wyczerpanych, bezbronnych ludzi, twierdząc przy tym, że czyni to celem ochrony swoich obywateli” – powiedział Chavez podczas wizyty szpitala w Caracas.

Mieszkająca w Wenezueli znacząca grupa Arabów z zadowoleniem przyjęła decyzję rządu.

54-letni Hugo Chavez sprawuje władzę prezydencką w Wenezueli od 1999 roku. Jego doktryna polityczna jest mieszaniną demokracji socjalistycznej i komunizmu w wydaniu latynoskim. Należy do zaciekłych wrogów imperialistycznej polityki Stanów Zjednoczonych, szowinistycznego syjonizmu Izraela, sprzeciwia się globalizmowi świata neoliberalnego i dąży do konsolidacji krajów Ameryki Południowej. Zdając sobie z możliwości oraz praktyki szantażu dokonywanego przez międzynarodowe instytucje finansowe, Chavez, po spłaceniu wszystkich długów, wycofał w 2007 roku Wenezuelę z członkostwa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i z Banku Światowego.


Na podstawie: BBC


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5214 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]